TOPlist

Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Michal Tučný: 46 zlatých hitů (Best Of)

Michal Tučný: Best ofVýběrů Michala Tučného vyšlo během posledních deseti let tolik, že se může zdát kompilace, kterou nyní na 2 CD přináší vydavatelství Supraphon, jako již víceméně zbytečná. Pro příznivce legendy naší country mám ale dobrou zprávu. Znalci naší i světové country hudby Mirkovi Černému se podařilo vybrat 46 písní, které představují Michala Tučného v celé šíři jeho talentu a které více než důstojně prezentují odkaz zanechaný tímto nezapomenutelným zpěvákem.
Už na první pohled je album něčím povědomé. Navlas stejný zpěvákův portrét byť v odlišném grafickém zpracování byl totiž použit na obal dvojcédéčka „Michal Tučný No. 55“ (v roce 2002 vydal Universal). Z tohoto důvodu se tedy nemohu ubránit srovnávání právě těchto dvou výběrových alb.
Pro „No. 55“ hovoří větší pestrost daná počtem zastoupených zpěváků a zpěvaček, kteří měli tu čest si s Michalem společně zazpívat. Je třeba si ale uvědomit, že před rokem vyšlo u Supraphonu album „Michal Tučný & přátelé“, jehož 23 písniček tuto oblast pokrylo téměř vyčerpávajícím způsobem. Album „46 zlatých hitů“ má ve srovnání s „No. 55“ plusů více. Všechny nahrávky byly výborně remasterovány a jsou uvedeny v nezkrácené podobě (na No. 55 byly některé písně částečně zkráceny, ne vždy zcela citlivě). Také řazení písní na „46 zlatých hitů“ je logičtější a s výjimkou úvodního „Posledního kovboje“ téměř chronologické. Na písně z éry Greenhornů přirozeně navazují nahrávky z „fešáckých“ let a dokládají postupné Michalovo interpretační vyzrávání. Většina písní na výběru pak byla nahrána v osmdesátých letech v jeho muzikantsky patrně nejšťastnějším období. K výběru samotných skladeb lze těžko mít nějaké větší připomínky. Samozřejmě, že leccos postrádám, „Červenou řekou“ či „Drnovou chajdou“ počínaje, téměř rockovou „Viva Las Vegas“ konče. Jenomže u Michala Tučného běžná měřítka neplatí. V jeho hlasu a každém jeho slovu bylo něco tak vlídného a přesvědčivě lidského, že ať zazpíval jakoukoli píseň, dokázal ji proměnit v nezapomenutelný zážitek. Počínaje osmdesátými léty navíc nenajdete v jeho repertoáru vyloženě slabou skladbu. A tak tvrdit, že některá z 46 písní na výběr nepatří, prostě nejde. Na druhé straně pro někoho možná trochu nečekaná absence několika ve své době velice populárních písní – „Michalova songu“, „Prodavače“ a „Lojzy a Lízy“ – mi přijde v kontextu jeho celé tvorby jako vcelku pochopitelná a zmíněné písničky mi nechybí ani v nejmenším (osobně mi nikdy k Michalově charakteru příliš neseděly).
Mám to štěstí, že v sobě mohu uchovávat i jednu nezapomenutelnou vzpomínku. Bylo to začátkem osmdesátých let a už ani přesně nevím, kde přesně se ten koncert odehrával. Určitě to ale byl jeden z vůbec prvních koncertů, které Michal odehrál s Tučňáky (a tehdy také ještě i se Zdeňkem Rytířem na pódiu). A taky si dobře pamatuji, jak trempíci v maskáčích těžce snášeli jeho verze „Blues Folsomské věznice“ nebo „Šlapej dál“. Po chvilce marného pískání sál znechuceně opustili a Michal Tučný v tu chvíli možná přišel o několik svých obdivovatelů (věřím, že ale určitě ne nadlouho). Další, a mezi nimi i mne, v ten okamžik naopak nadobro získal. Jeho víra v  country muziku v její současné a živoucí podobě se proměnila ve skutečnost a on vykročil na dlouhou a úspěšnou cestu „prezidenta naší country“.
Významný podíl na kvalitě alba „46 zlatých hitů“ má Ing. Miroslav Černý, který nejen vybíral písničky, ale v průvodním textu také zasvěceně a s úctou a pokorou připomněl největší osobnost naší countryové hudby. Snad jen důraz položený na Michalova mladší pěvecká léta poněkud upozaďuje jeho nejvýraznější a nejvýznamnější „tučňácké“ období. Zmínka o Zdeňku Rytířovi, díky jehož skladatelským, textařským i producentským schopnostem to Michal Tučný nakonec dotáhl ke své vysněné podobě country, v případě takto koncipovaného výběru patrně chybět neměla.
Během jedenácti let, které uplynuly od Michalovy smrti, se sice na naší countryové scéně objevilo pár nesporných talentů, nikdo z nich ale zatím ani zdaleka nedosáhl tam, kam on. A tak mě napadá, že by ani recenzovaný výběr „46 zlatých hitů“ nemusel být poslední. Na nejviditelnějším místě knihovny mám doma třícédéčkový komplet Michalova velkého oblíbence Willieho Nelsona. Obal vypadá jako knížka v pevné vazbě a na třiceti dvou stranách přináší spoustu fotek i zajímavého čtení. K šedesáti pečlivě vybraným písním jsou uvedeny velmi podrobné informace včetně jmen všech zúčastněných hudebníků. Nádherné a dokonalé! A nebudu snad daleko od pravdy, když prohlásím, že Michal Tučný by mohl být jedním z těch našich interpretů, kteří by si něco podobného zasloužili také. V lednu 2007 si budeme připomínat jeho nedožité šedesátiny. Důvod by tu byl…

Michal Tučný – 46 zlatých hitů (Best Of)
Supraphon 2006

CD 1:
Poslední kovboj * Blues Folsomské věznice (Folsom Prison Blues) * Vlak půlnoční (I´m So Lonesome I Could Cry) * Rovnou, tady rovnou (Roll On Buddy Roll On) * Dnešní noc bude dlouhá, má drahá (Soldier´s Last Letter) * Blízko Little Big Hornu (Little Big Horn / Jim Bridger Story) * Toulavej song (Gentle On My Mind) * El Paso * Značkovací železo (Cowpoke) * Odjíždím v dál (I´m A Long Gone Daddy) * Ještě je čas (For The Good Times) * Šest bílých koní (Six White Horses) * Sundej z hodin závaží (Help Me Make It Through The Night) * Dávej vinu dálkám * Hotel Zvon * Snídaně v trávě (Sea Of Heartbreak) * Modrá z džín * Báječná ženská (Good Hearted Woman) * Vánek s vůní burčáku * Koukám, jak celá země vstává * Pár rezavejch kolejí * Dilema * Boty z kůže toulavejch psů * Tam u nebeských bran * Ještě dlouhou cestu mám

CD 2:
Cesty toulavý (On The Road Again) * Pověste ho vejš * Rád se brouzdám rosou * Abych tu žil * Chtěl bych být medvídkem (The Teddy Bear Song) * Jak chcete žít bez koní * Všichni jsou už v Mexiku (They All Went To Mexico) * Nejlíp umím slibovat * Vzdušné zámky * Měsíčku (Cajun Moon) * S proudem si plout * Starýho psa novým kouskům nenaučíš * Umět se narodit * Byl jsi nejsprávnější chlap * Kosmickej vandr * Medicinman * Starej harmonikář * V uličkách města Bakersfield (Streets Of Bakersfield) * Pouliční zpěvák * Jižanský rok * Já budu žít navěky (Live Forever)

avatar Autor: on 24.4.2006. Filed under Recenze. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*