Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
28.11.2008 20:15 | Šport | Hokej

Martin a Košice hviezdili, súperom nedali vydýchnuť

BRATISLAVA - Hokejová Slovnaft extraliga dnes pokračovala duelmi 23. kola.

SkiPark MHK Kežmarok - HK 36 Skalica 2:6 (1:3, 0:1, 1:2)

Góly: 15. M. Drotár (Šechný), 57. Bartoň (Šechný) - 5. R. Hartmann (Pálffy, Ďurák), 8. Pašek (M. Ivičič, Pálffy), 10. Ďurák (R. Hartmann), 22. Pálffy (J. Mikúš, R. Hartmann), 42. R. Školiak (T. Višňovský), 57. R. Hartmann (Pálffy, Ďurák)
Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Škovira na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Krist - M. Grečko, M. Novák, 862 divákov

Zostavy:
Kežmarok: Klempa (10. Budai) - M. Droppa, M. Žemba, D. Brincko, Bartoň, Flašar, J. Jelínek, Sadiki, R. Gavalier - Škovira, S. Pavličko, Fedor - P. Segľa, Šechný, M. Drotár - Mašlonka, Slaninák, Bednár - Svitana, V. Žemba, René Schneider
Skalica: Rybár - Ďurák, Hranáč, M. Ivičič, Gründling, Beňa, Jendek, Škadra, Gula - Pálffy, J. Mikúš, R. Hartmann - T. Višňovský, R. Školiak, Pašek - Kocák, Mikušovič, Kutálek - Hollý

V úvode duelu zaujali sľubné šance Fedora na jednej a Višňovského po chybe Brincka na druhej strane. Sieť sa však prvý raz rozvlnila v 5 min, keď v momente príchodu domáceho hráča z trestnej lavice skóroval Hartmann. O 3 minúty neskôr Záhoráci vyhrávali už o dva góly, po výbornej kombinačnej akcii sa opäť v početnej výhode presadil Pašek. Zaskočení domáci v rýchlom slede inkasovali aj do tretice, autorom gólu bol obranca Ďurák. Domáci tréner si po tomto momente vzal oddychový čas a v bránke nahradil Klempu Budai. Žltomodrí napokon ešte v prvej tretine stav skorigovali. V 15. min dostal ideálnu prihrávku na modrú čiaru Drotár a ten si v samostatnom nájazde Rybára priam vychutnal. Hneď na začiatku 22. min využila prvá skalická formácia obrovskú chybu domácej obrany a po Mikúšovej prihrávke nemal úplne voľný Pálffy najmenší problém spomedzi kruhov skórovať. V 31. min sa domáci mohli súperovi gólovo priblížiť, no sľubná akcia Drotára s Flašarom stroskotala na pozornom Rybárovi. Aj tretia tretina priniesla gól hneď v úvode - 84 sekúnd po prvom vhadzovaní sa v prečíslení strelecky presadil Školiak. V 54. min sa sám pred domácim brankárom ocitol Pálffy, Budai však na neho vytiahol zázračný zákrok a skóre sa nemenilo. Na začiatku 57. min využil presilovku Hartmann a domáci už prehrávali hrozivým rozdielom. Kežmarčanom sa napokon podarilo v tej istej minúte ešte zásluhou Bartoňa znížiť na 2:6, nič to však už nemenilo na tom, že si Skalica spod Tatier zaslúžene odniesla všetky 3 body.

MHC Martin - HC´05 Banská Bystrica 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 1. Török (Kolba, Babka), 6. M. Beran (Török, Kolba), 32. Appel (J. Polák, Trokan), 33. Škumát (Mahdalík, Hančiak), 43. Appel (Hančiak, Trokan)
Vylúčení: 7:14 na 2 min, navyše: Biro na 10 min za nešp. správanie, Jánoš na 10 min za nešp. správanie, Paľov na 10+DKZ za nešp. správanie, Mocek (všetci B. Bystrica) na 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Valachovič - Müllner, Šefčík, 3300 divákov

Zostavy:
Martin: Dzubina - Kolba, Babka, J. Polák, Klepáč, Vantroba, I. Ďatelinka, Drgoň, Brcko - Török, M. Beran, I. Dornič - Appel, M. Macho, Trokan - Hančiak, Mahdalík, Škumát
B. Bystrica: I. Petrík - Paľov, Rimmel, Brumerčík, Biro, Veber, J. Mocek, Tomaška, A. Mrena - Bulík, Tománek, Pardavý - Jánoš, Ľ. Sabol, Igor Majeský - Ižvolt, Češík, Škvaridlo - J. Babic, M. Babic, T. Sýkora

Martin bez piatich hráčov základnej zostavy vstúpil do zápasu od podlahy. Už v 50. sekunde prevetral hosťujúcu obranu Török, ktorý po peknej sťahovačke otvoril skóre. Bystričania sa z tohto úderu nespamätali, čo zákonite vyústilo v druhý inkasovaný gól, ktorý v 6. min vsietil martinský kapitán Beran - 2:0. Hosťujúca lavička na to zareagovala oddychovým časom, ale domáca lavína sa naďalej rútila. Martin pokračoval v tlaku a v 11. min Beran trafil žŕdku hosťujúcej bránky.
V druhej tretine sa hostia chceli vrátiť do zápasu, zvýšili agresivitu, ale boli nedisciplinovaní. V 28. min sedeli štyria Bystričania na trestnej lavici. Domáci počas presilovky o dvoch hráčov zvierali súpera ako v kliešťach, ale ďalší presný zásah zaznamenali až v početnej výhode o jedného hráča, keď v 32. min Appel dorazil puk do Petríkovej siete - 3:0. Štvrtý klinec do bystrickej rakvy pribil o 47 sekúnd neskôr po dravom prieniku Škumát, pre ktorého to bol prvý extraligový gól.
Na začiatku tretej tretiny martinský štadión explodoval, keď Appel v 43. min v presilovke piatich proti trom dal stý extraligový gól svojho tímu v aktuálnej sezóne - 5:0. Martin potvrdil kvalitnú formu a v záverečných minútach si rozhodnutý zápas doslova užíval. Naopak nováčik z Banskej Bystrice totálne zlyhal a nedokázal streliť ani čestný úspech, čím si domáci gólman Dzubina pripísal prvé čisté konto v tomto ročníku.

HK Ardo Nitra - HK Orange 20 SR 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)

Góly: 13. Kudrna, 36. a 51. T. Chrenko, 40. Ručkay - 26. Kopecký, 52. Brejčák, 60. Rusnák. Rozhodovali: Baluška - M. Orolin, Horínek, vylúčení: 11:11, navyše: Rais 5+DKZ za faul kolenom, Podstavek 10 min za nešportové správanie - Štajnoch 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 1:0, striedania: od 30. min za Nitru Jelínek, od 41. min Nitra bez Hronského, Vozdeckého a Poljačka, od 53. s Vozdeckým, 2012 divákov.

Nitra začala zápas s mladíkmi nervózne a do šancí sa dostávala skôr sporadicky. Ani hostia v útoku príliš nehrozili, a tak sa dej zápasu odohrával bez väčšieho vzruchu. Viac práce ako obaja brankári mal hlavný rozhodca Baluška, ktorý len v prvej tretine udelili 14 trestných minút. Jedna gólová akcia sa však predsa len zrodila. Gálik pri signalizovanom treste našiel voľného Kudrnu a ten strelou bez prípravy prekonal Kotvana v bránke hostí. Ani prostredná tretina zmenu herného obrazu nepriniesla. Mladý nitriansky obranca Rais iba vďaka faulu kolenom zastavil Mišuru. Dvadsiatka mala po tomto okamihu výhodu päťminútovej presilovej hry a pre Raisa sa zápas skončil. Mladíci početnú výhodu zužitkovali, keď strelu Deyla jemne tečoval Kopecký, pre ktorého to bol prvý gól v extralige. Rozkúskovaný hokej plný vylúčení ponúkol Nitre okrem Gálikovej šance aj presilovú hru o dvoch hráčov a domáci sa v nej presadili. Po dôslednom vyšachovaní hosťujúcej trojice dopravil puk do siete Tomáš Chrenko. Kým mužstvá odišli na prestávku po druhej tretine, domáci stihli ešte pridať tretí gól. Ako inak, dopomohla k tomu presilová hra. Po hákovaní na Ručkaya sa sám faulovaný strelou z kruhov zapísal do listiny strelcov. V polovici poslednej tretiny mohli hostia znížiť. Pred presilovou hrou piatich proti trom si zobrali oddychový čas, ale paradoxne udrela Nitra. Keď hrala už vo štvorici, unikol po pravej strane Pištek a pekným blafákom zvýšil na 4:1. Tento stav ale trval iba minútu, keď Štajnoch ľahkou strelou nachytal Púša na hruškách. Keď už všetko nasvedčovalo pokojnému priebehu až do konca, pol minúty pred klaksónom znížil na konečných 4:3 Rusnák.

Dukla Trenčín - MHk 32 Liptovský Mikuláš 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Góly: 26. Richard Huna (Heš, M. Varga), 38. Pohanka (Cibuľa, Heš), 42. M. Varga (Halaj, Kriška), 45. Kriška (Halaj, Róbert Huna)
Vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše: Kóňa 10 min za nešportové správanie, O. Ďuriš (obaja Trenčín) 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - M. Korba, T. Orolín, 2650 divákov

Zostavy:
Trenčín: Hála (45. V. Kováč) - Homer, P. Mikuš, Bobček, J. Liška, Fatyka, Gábriš, J. Mikuš - Valčák, Kóňa, V. Nemec - Lelenas, Hurtaj, Čacho - T. Radulay, Trochta, O. Ďuriš - E. Hartmann, Marek Haščák, L. Ružička - S. Saliji
L. Mikuláš: Falter - M. Varga, Heš, P. Lištiak, D. Rehák, Petran, Kumstát - Róbert Huna, Halaj, Richard Huna - Kovář, B. Pohanka, J. Cibuľa - Kriška, Kuric, Oravec

Trenčania boli v súboji s druhým tímom ligovej tabuľky v úvodnej tretine aktívnejší, ale hosťujúci Falter bol pre nich neprekonateľnou prekážkou. Hostia sa sústredili iba na pozorné bránenie, narúšanie útočnych aktivít Dukly a disciplinovane čakali na svoju šancu. Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali až v druhej časti prvej tretiny. V 14. min korčuľovali na jedného trenčianskeho obrancu Halaj s Oravcom, ale prvý menovaný najvhodnejší okamih na prihrávku preváhal a individuálne riešenie situácie sa mu nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Na strane Trenčína sa ocitol v najväčšej príležitosti Haščák, ale jeho bekhendová strela minula svoj cieľ. Druhú tretinu začali lepšie hostia. Na koňa sa dostali najmä zásluhou troch vylúčených Trenčanov v úvodnej päťminútovke. V 26. min sedeli na trestnej lavici Valčák a Gabriš, keď strelu bývalého kapitána Dukly Heša od modrej tečoval Richard Huna - 0:1. V polovici stretnutia zaváhal vo veľkej šanci ten istý hráč a v závere druhej tretiny v početnej výhode netrafil odkrytý priestor Kriška. V pokračujúcej presilovej hre sa však pred Hálu natlačil Pohanka a hostia viedli o dva góly. Iba niekoľko sekúnd pred druhou sirénou aj vďaka faulu nezakončil prečíslenie Kovář. Liptáci pokračovali v dobrej hre aj v tretej tretine. Hneď v úvode zvýšil už na rozdiel troch gólov pri početnej výhode M. Varga, keď využil už tretiu početnú výhodu Liptákov v zápase. V 45. min upravil na 4:0 pre Liptovský Mikuláš Kriška, čo domácich definitívne zlomilo a zápas sa dohrával už iba z povinnosti.

HC Košice - MsHK Garmin Žilina 7:1 (2:1, 3:0, 2:0)

Góly: 4. P. Bartoš (Tabaček, Juraj Faith), 9. S. Gron (Rudolf Huna, Jenčík), 25. Rudolf Huna (Jenčík, S. Gron), 26. Ščurko (Kmiť, Gajdoš), 35. Húževka (Kmiť, Tabaček), 52. Špelda (Kmiť, S. Gron), 53. M. Šterbák (P. Bartoš, Kopecký) - 20. Turoň (Hajnik)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: Ščurko - Sivák obaja na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: P. Grečko - Gajan, Snášel, 5893 divákov

Zostavy:
Košice: Lipovský - M. Šterbák, Gajdoš, Tabaček, Chmelo, Špelda, M. Kozák - Michel Miklík, Juraj Faith, P. Bartoš - Jenčík, S. Gron, Rudolf Huna - Ščurko, Húževka, Kmiť - J. Kopecký, J. Sýkora, Petričko
Žilina: Láníček (32. M. Kučera) - Sekáč, Škorvánek, Kusovský, Javín, I. Droppa, Hriňa, Horák, Turoň - Jabrocký, Koložváry, Tvrdek - R. Krajčí, Sivák, Kontšek - Hajnik, Škoda, M. Kokavec - Brandis, Valášek, Važan

Košičania boli od začiatku aktívnejším a lepším tímom. Pokusy Miklíka a Kopeckého v samom úvode ešte Lániček zneškodnil, ale na Bartošov teč po strele Tabačeka po 4. min nezareagoval. Nasledovali príležitosti Kmiťa, Miklíka, ale gól padol v 9. min, keď Huna našiel Grona a ten bekhendom pomedzi betóny žilinského brankára zvýšil na 2:0. Domáci boli naďalej pri chuti, pohrozili Gron, Faith a opäť Gron, ale v poslednej sekunde prvej tretiny potrestal nedôraz domácej obrany Kokavec. Druhá tretina bola v réžií Oceliarov. V 25. min po Jenčíkovej spätnej prihrávke zasúval puk Huna do takmer prázdnej bránky. O 12 sekúnd na to prihral Kmiť Ščurkovi, a ten pridal 4. gól v oslabení v 32. min. V 35. min zakončil Húževka rutinérsky svoj nájazd a Lánička po piatom inkasovanom góle vystriedal v bránke Kučera. Po góle volalo aj prečíslenie po koncovke Faitha, v 39. min nastrelil hosťujúci Kontšek žŕdku košickej bránky. Košičania v tretej tretine zvýraznili svoju prevahu, po sérii príležitostí sa dočkali v 52. min, keď v presilovke piatich proti trom rozvlnil sieť Špelda a o 11 sekúnd na to pri pokračujúcej početnej výhode o dvoch hráčov uzavrel na konečný stav 7:1 Šterbák.

Slovan Bratislava - HK Aquacity ŠKP Poprad 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)

Góly: 9., 20. Döme - 14. Rataj, 30. Haščák, 39. Kroták, 41. Lukáč, 47. Lapšanský. Rozhodovali: Konc - Valach, Gašparík, vylúčení: 5:8, navyše: Lažo (Slovan) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, striedania: od 41. Slovan bez štvrtej formácie, 4450 divákov

Slovan aj s Hreusom, keď snaha uvoľniť ho do Žiliny stroskotala na nezhode klubov, začal tak ako zápas s Nitrou. Rozhárane, s množstvom nepresných prihrávok, takže hostia nemali žiadne problémy. Až na konci 9. minúty vyšla domácim akcia Urama s Dömem, po ktorej sa menilo skóre. Vedúci gól ale domácich nenabudil k väčšej aktivite. Hostia využívali každú možnosť na ohrozenie domácej bránky a v 14. minúte sa im podarilo vyrovnať, keď Hovi Krotákovu strelu vyrazil, puk sa dostal k nekrytému Ratajovi a bývalý slovanista sa nemýlil. Tridsaťštyri sekúnd pred sirénou využil Slovan presilovku a Döme v nej druhý raz dostal svojich do vedenia. Na začiatku druhej tretiny Slovan doslova premárnil početnú výhodu, keď popradskú bránku ani raz neohrozil. Na druhej strane bolo jeho hráčom horúco pri popradskej presilovke, z ktorej najskôr Rataj z dobrej pozície mieril vedľa a po strele Michala Segľu Hovi zachránil, no ani nevedel, kde má puk. Hosťom sa ale opäť podarilo vyrovnať, keď v 30. minúte nechali domáci pred svojou bránkou nepokrytého Haščáka a ten z prvej nedal Hovimu šancu. Poprad bol lepším tímom, bez ujmy prežil ďalšiu presilovku domácich a na ich adresu sa z riedko zaplnených tribún začal ozývať piskot. A keď sa hosťom podarilo využiť presilovku, stav 2:3 bol logickým vyústením diana v tejto časti hry. Bratislavčania sa z hlbokého spránku neprebrali ani v tretej tretine. Po ďalšej chybe pred Hovim inkasovali rýchlo štvrtý úder, z ktorého sa už neprebrali. Navyše, po chybe Hoviho inkasovali aj piatykrát a nepomohlo im ani zredukovanie zostavy na tri útoky.