Kapela Keane nechala temné časy za sebou. Do Prahy přijela s pozitivní energií a dvouhodinovou poutavou show

Keane | Foto: Karel Šanda

Nedělní večer se ve Foru Karlín nesl ve znamení alternativní rockové skupiny z Británie Keane. Ta přivezla nejnovější studiový počin Cause and Effect, porci pozitivní atmosféry i bohatou světelnou show.  

O support se postarala Eliza Shaddad, která se sama doprovázela na kytaru a publikum snadno dostala do koncertní nálady díky svým baladickým skladbám a výraznému hlasu. Nebylo tak divu, že už na její vystoupení se Forum Karlín začínalo dost plnit. V devět hodin pak přišel čas na hlavní hvězdy večera.

Keane se u nás naposledy představili před osmi lety, kdy vydali album Strangeland, pak následovala dlouhá tvůrčí odmlka, pozastavení činnosti kapely a dle všeho i napjaté vztahy mezi členy. To vše ale skončilo s loňskou deskou Cause and Effect. Právě tu přijeli Keane představit Praze, a tak koncert otevřely jemné tóny skladby You’re Not Home.

Čtěte také: TIP REDAKCE: Co nás čeká v roce 2020? Těšíme se na Green Day, Twenty One Pilots, Bring Me The Horizon i Kensington

Ze začátku přišla ze strany frontmana řeč i na zmiňovanou pauzu v tvorbě muziky kapely. Zpěvák Tom Chaplin promluvil o tom, že v té době on ani klávesista a skladatel Tim Rice-Oxley neprocházeli zrovna šťastným obdobím, načež se spustil song Chase The Night Away, který představuje naopak pozitivní pohled na budoucnost. Na tyto problémy pak odkázal ještě jednou, v rámci uvedení skladby Strange Room, přičemž právě ta pomohla dle zpěvákových slov znovu spojit členy kapely po lidské a přátelské stránce.

Bylo však zřetelně poznat, že je frontman skutečně v jiném bodě života, protože na pódiu přímo zářil. Dokonce i některé méně populární písně, jež diváci nepřijali tak hřejivě jako ověřené hitovky, si při svém projevu naprosto užíval a úsměvů měl na rozdávání skoro tolik jako energie. Zároveň se mezi skladbami s nadšením rozpovídal například o tom, co všechno před koncertem v Praze stihl, včetně nového účesu. Zavzpomínal si také na staré časy a začátky kapely, což následně připomněl jedním z nejstarších songů Keane vůbec – She Has No Time.

Rozhovor: The Sherlocks: Do kapely plánujeme přijmout Snoop Dogga

Diváky frontman ztratil možná jen ve chvíli, kdy Česko adresoval jako Československo, na což jsou tuzemští posluchači vcelku dost hákliví. Pokud to však někomu zkazilo náladu, mezi přídavky se Chaplin pokorně opravil a se zbytkem kapely tuhle malou chybičku vynahradil pořádnou náloží hitů a precizně připravenou světelnou show. Ta dávala celému vystoupení mnohem velkolepější nádech, protože se při rychlejších skladbách zintenzivňovala a při klidnějších momentech dokázala naopak navodit ideálně romantickou či melancholickou atmosféru.

A právě o skvělé atmosféře se nedalo pochybovat, zejména při písních jako You Are Young nebo Bedshaped, které rozezpívaly celý Karlín. Zazněly samozřejmě i klasické hity jako Everybody’s ChangingSomewhere Only We Know nebo ze zmiňované desky Strangeland třeba píseň Silenced By The Night. Ty nepřekvapivě vyvolaly zřejmě největší ovace, po Somewhere Only We Know se dokonce spousta diváků rozhodla už svá místa opustit a nějak zapomenula na přídavky. Keane totiž ještě nebyli zdaleka u konce a fanouškům nadělily přídavky hned tři, přičemž se songem Crystal Ball blikající světla ozářila celé Forum Karlín a skupina tak mohla jen spokojeně sledovat, kolik návštěvníků zvládla roztančit.

Čtěte také: Největší hudební události roku 2019: Úmrtí JUICE WRLD, skandál K-Popu a návrat Jonas Brothers

Úplné zakončení pak přišlo s melodickou skladbou Sovereign Light Café a Keane se rozloučili za bouřlivého potlesku. Možná i trochu unaveného, protože celou show nakonec vytáhla britská parta na plné dvě hodiny. Bylo tím pádem docela pochopitelné, že pro pár diváků byly přídavky už možná neočekávané. Vyjma však několika slabších momentů, kdy se koncert skutečně začínal trochu vléct, si Keane udrželi pozornost publika prakticky neustále a zvládli přitom zahrát vyvážený průřez celou svou tvorbou.


Napište komentář

Václav Pilka
O Václav Pilka 275 Článků
Jsem absolvent literární tvorby a hudba je pro mě obrovská část života. Protože ale nikde nehraju, tak o ní alespoň píšu. Žánrově se skoro vůbec nevymezuju, takže mám rád třeba Enter Shikari, Architects, Charli XCX, Little Simz, Pussy Riot nebo The 1975. Vedu mimo jiné i portál o méně populárních interpretech justlisten.cz