register / top 100


register / top 100

noty / taby / akordy
schémy / teória

škola hry / spevníky
koncerty - festivaly

nápady na zlepšenie
Hudobné novinky
Najpredávanejšie CD
Najpredávanejšie DVD
Podľa žánru:
ROCK - POP - METAL - JAZZ
- KLASIKA - COUNTRY

spevníky / škola hry

najnovšie správy | rozhovory | recenzie
The Kelly Family:
Kelly Family pripravili nový album - Rodinná kapela Kelly Family, ktorí sa dostali do povedomia v deväťdesiatych rokoch, sa po... - zst


Milky Chance:
Milky Chance vydávajú Blossom - Hudobná dvojica Milky Chance vydáva po úspešnom singly Cocoon nový album. Dostal názov Bl... - zst


Future Islands:
Future Islands predstavujú nový album - Future Island zverejnili novú skladbu s názvom Ran, ktorá bude súčasťou albumu The Far Fi... - zst


Rihanna:
Rihanna si zahrala v slávnom Psychu: Za seriál sa určite hanbiť nemusí, za toto
už ale možno áno…
- Rihanna si zahrala v slávnom Psychu: Za seriál sa určite hanbiť nemusí, za toto už ale mo... - cas.sk


Věra Špinarová:
Speváčku Špinarovú po kolapse oživovali až hodinu: Nezvratné poškodenie mozgu? - Speváčku Špinarovú po kolapse oživovali až hodinu: Nezvratné poškodenie mozgu? ... - cas.sk


Snow Patrol:
Snow Patrol sa vracajú s novým albubom - Už onedlho sa fanúšikovia dočkajú návratu skupiny Snow Patrol. Je tomu už 6 rokov, čo sku... - zst


Kesha:
So slávnou speváčkou to ide dolu vodou: Zúfalý pohľad na zanedbanú a pribratú
Keshu
- So slávnou speváčkou to ide dolu vodou: Zúfalý pohľad na zanedbanú a pribratú Keshu ... - cas.sk


Pharrell Williams:
Pharrell Williams pripravuje muzikál - Pharrell Williams v spolupráci s režisérom Michaelom Mayerom majú v pláne vytvoriť nový m... - zst


Věra Špinarová:
Zomrela speváčka Věra Špinarová - Zomrela speváčka Věra Špinarová ... - aktuality.sk


Adele:
Neviem, či ešte niekedy urobím turné, dušuje sa Adele - ... - pozri.sk
A B C Č D E F G H CH I J K L Ľ M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Žako:
Mistr radí: 7. HRA PODLE TABULATUR
Mistr radí: 7. HRA PODLE TABULATUR
27.11.2003 00:00 - Žbiro * Videní: 14099

Tabulatury se používají jako alternativní zápis melodie pro kytaru (a některé jiné strunné nástroje). Hra podle tabulatur má mnoho výhod. Oproti normálním notám se tabulatury snáz čtou, tabulatura také dokonale vystihne záměr autora, v jaké poloze se na hmatníku nachází levá ruka a jak je nástroj laděný.

V poslední době se setkáte se zápisem do tabulatur hlavně u moderních amerických škol, např. škol bluesových, bluegrassových, rockových apod. V ostatních případech (klasika, jazz...) se budete pravděpodobně setkávat se zápisem kytary do standardních not. Noty jsou oproti tabulaturám vlastně novinka. V minulosti se skladby a písně pro loutny a barokní kytary psávaly hlavně do starých Tabulatur..

Základem tabulaturového zápisu jsou vodorovné linky. Každá linka značí příslušnou strunu nástroje, pro který tabulatura je.

Šestistunná kytara laděná e-h-g-d-A-E bude mít šest linek


(Při jiném ladění kytary bude linek stejně, jen budou na začátku linek jinak popsané.)

Na internetu se setkáte i se zápisem linek pomocí pomlček, mezi které se zapisují čísla:


Pomocí standardních not not můžeme zapsat dvě vlastnosti tónu najednou. Je to výška tónu a jeho délka. Tabulatura dává stejnou možnost, ale nejsou zde bohužel stejně jasně daná pravidla, jako u not. Rozdíly jsou v zápisu délky trvání tónu, tedy v zápisu rytmu.

1) Zápis melodie pomocí tabulatur

Melodii (výšku tónu) do vodorovných linek zapisujeme pomocí čísel do řádků.

Řádek znamená příslušnou strunu, nejslabší struna je horní linka, basová struna E je nejspodnější linka. Číslo vždy znamená pražec, kde se příslušná struna mačká. Nula na řádku značí prázdnou, nezmačknutou strunu. Jednička znamená zmačknout strunu na prvním políčku a tak dále...

Takto zapsaná tabulatura znamená, že hrajeme prázdnou, nezmačknutou strunu e (nejslabší struna):
Takto zapsaná tabulatura znamená, že hrajeme strunu e zmačknutou na 3. políčku: (V notách tón g2)


(pomocí diagramu, který znáte ze zápisu akordů bychom zapsali tento tón takto:)

Zahrajeme-li postupně tóny např. podle této tabulatury, zazní melodie stupnice Gdur.:


Pokud bude zapsáno více čísel nad sebou, jedná se o vícezvuk (akord), tóny hrajeme v tom případě najednou jako např. akord C :2) Zápis rytmu pomocí tabulatur

Nevýhodou tabulatury oproti notám je to, že neexistuje jednoznačné pravidlo, jak zapsat s melodií zároveň rytmus skladby. To vadí hlavně při skladbách, které nacvičujeme bez nahrávky, čistě z listu.

Pro editaci a tisk tabulatur je na Internetu velké množství programů. Každý z těchto programů řeší zápis rytmu u tabulatur jinak, pokud se vůbec zápisem rytmu zaobírá. Z toho vyplývá i to, že prakticky každá kytarová škola má jinak řešený zápis rytmu podle toho, v jakém editoru noty zpracovávala. Většinou najdete vysvětlení v úvodu každé školy.

nejspolehlivěji zapíšeme rytmus (délku tónu) když použijeme jasně daných pravidel standardní notace.

Zápis jako u normálních not

jeden z možných způsobů, jak zapsat s čísly zároveň i délku tónu :

Čísla v tabulatuře opatříme stejnými doplňky, jako by se jednalo o standardní noty. Použijeme hlavičky, nožičky, trámce a praporky.

nota celá -hraje se na 4 doby-(má nevyplněnou hlavičku, nemá nožičku)


nota půlová -hraje se na 2 doby, polovina noty celé- (má nevyplněnou hlavičku, má nožičku)


nota čtvrťová -hraje se na 1 počítací dobu, do noty celé se vejdou čtyři noty čtvrťové- (má vyplněnou hlavičku, má nožičku)nota osminová -hraje se na půl počítací doby, do celé noty můžete zahrát osm osminových not- (má vyplněnou hlavičku, nožičku a trámec nebo praporek)
Jednoduchý rytmus by se tedy do tabulatury mohl napsat takto:problém vzniká tehdy, když chceme své tabulatury vystavit na Internetu. Z toho důvodu se často setkáte s řešením, které je nenáročné na místo a zobrazuje se na většině počítačů stejně.

Zápis pomocí čísel a pomlček (ASCII)

Jiný, poměrně častý způsob zápisu tabulatur je pomocí pomlček, čísel a kolmých čar. I zde nelze počítat s tím, že existuje jednotný způsob vyznačení počítacích dob.

Export do tohoto typu zápisu např. standardně nabízí dobrý tabovací program http://www.power-tab.net/downloads.php" target="_blank">Power Tab Editor [KLIKNITE SI]. Program zároveň s převedením tabulatury do tohoto formátu připojí i vysvětlivky.

Duration Legend --------------- W - whole; H - half; Q - quarter; E - 8th; S - 16th; T - 32nd; X - 64th; a - acciaccatura + - note tied to previous; . - note dotted; .. - note double dotted .....


Pravidlo zápisu rytmu je tedy v tomto případě

1) nad číslem je napsáno písmenem zkratkou o jakou notu se jedná

celá (whole) - W, půlová (half) - H, čtvrťová (quarter) - Q, osminová (eight) - E, šestnáctinová (sixteenth) - S, atd...

zkratky vycházejí z anglického hudebního názvosloví.

2) počet pomlček za číslem odpovídá délce jejího trvání. V tomto případě je za číslicí označující osminu jedna pomlčka, za čtvrtkou dvě pomlčky, za půlovou čtyři pomlčky.

(Původní notace a tabulatura výše uvedeného zápisu vypadala takto: )


nevýhodou ASCII zápisu tabulatur je poměrně nesnadná čitelnost zvláště rytmu. Často se také navzájem posunou řádky a tabulatura je pak zcela nepoužitelná.

Ukázka, jak jsou vyřešeny zápisy rytmu v různých tabovacích programech :

1) Program Fret - editor tabulatury (český, autor Miroslav Hulán, dostupné i jako http://www.poutnici.cz/fret/fret.htm" target=blank>demo [KLIKNITE SI], )

Ohledně zápisu rytmu výborně řešený program, řádek s tabulaturou může být i samostatně, bez nutnosti připojovat jiné vysvětlivky nebo řádek s notami.

2) Program Power Tab Editor (freeware)

Pro pochopení rytmu je nutné číst připojené noty, bez toho řádku je tabulatura nepoužitelná. Program umí exportovat do ASCII formátu (pomlčky..) U těch je ale zase nutné číst připojené zkratky (W,H,Q,E...) nebo odpočítávat mezery za číslicemi.

3) Program Finale (profesionální notátor - http://cd.supermusic.sk" target="_blank">demo nájdete na CD SUPERMUSIC 11/2003)

Jde o doplňkovou funkci (plugin) poměrně dokonalého notátoru. Tabulatura je dobře čitelná i bez doprovodného notového řádku. Chybou je, že program neumí v zápisu rozlišit půlovou a čtvrťovou notu. Poměrně nesnadné je i zadávání tabulatur a je problém přemluvit program, aby zapsal tabulatury podle not a nikoliv podle skutečného zvuku (kytara je posunutá o oktávu noty-zvuk...)

3) Program Sibelius (profesionální notátor - http://cd.supermusic.sk" target="_blank">demo nájdete na CD SUPERMUSIC 11/2003)

Standardní funkce profesionálního notátoru. Program nerozlišuje půlovou a čtvrťovou notu. Tabulaturu lze číst bez jiných vysvětlivek. Snadno se tu i tabulatury editují.

4) Program Passport Encore (starší notátor)

Spíše vedlejší funkce jednoduchého notátoru. Tabulatura bez připojených not v podstatě nečitelná (u neznámé skladby).

5) Program Band-in-a-box (program na tvorbu doprovodů a sól)

Doprovodná funkce pro lepší pochopení prstokladu melodie nebo sóla. Řádek se samotnou tabulaturou se nedá z programu vytisknout, bez notového záznamu je tabulatura rytmicky nečitelná. Na základní zorientování ale zápis postačí.

Rozhodně jde vždy o to, na který zápis tabulatury si zvyknete a pochopíte ho. Pak už vám nic nebrání studovat další a další skladby i když vám čtení not nic neříká. Z tabulatur se hraje opravdu velmi snadno. Na Internetu i na našem serveru http://www.supermusic.sk">www.supermusic.sk naleznete tabulatur nepřeberné množství:

Kliknite si sem: Najnovšie Taby na SUPERMUSIC.SK

Nezbývá, než to zkusit, sednout a hrát.


DISKUSIA K ČLÁNKU:
DISKUSIA K ČLÁNKU:

Pridaj svoj názor k tomuto článku:

Meno: 

3.10.2008 22:30 - Luboš - odpovedaj
Moc hezky popsané.

STARŠIE ČLÁNKY:
STARŠIE ČLÁNKY:
Včera - Slowdive, legenda shoegazeu, doplnila program..  (ahudba.sk)  15

Včera - Medial Banana odohrajú tri špeciálne koncerty..  (ahudba.sk)  22

Včera - Banášová povie áno Viktorovi Vinczemu: Ako sa..  (cas.sk)  27

Včera - Slávny Sherlock dvojnásobným otcom: Poznáme m..  (bleskovky.sk)  7

Včera - Speváčke Adele po útoku lienky: Pobaví vás, č..  (bleskovky.sk)  19

Včera - The Kelly Family na budúci rok vystúpia v Pra..  (pozri.sk)  21

27.03. - Snow Patrol sa vracajú s novým albubom    143

27.03. - Pharrell Williams pripravuje muzikál    119

27.03. - Herec Antonio Banderas sa ocitol v ohrození ž..  (cas.sk)  37

27.03. - Zomrela speváčka Věra Špinarová  (aktuality.sk)  85


»
Tvoje obľúbené položky
Tvoje obľúbené položky
CD Kandracovci Sokoly
CD Kandracovci:
Sokoly
CD Muller Richard 55
CD Muller Richard:
55
3xCD Metallica Hardwired..to self-destruct / deluxe
3xCD Metallica:
Hardwired..to
self-destruct /
deluxe
3xCD DGPK Team Od a po zet
3xCD DGPK Team: Od a po
zet
CD Pentatonix Pentatonix christmas
CD Pentatonix:
Pentatonix
christmas
2xCD Gott Karel 40 slaviku
2xCD Gott Karel: 40
slaviku
home | interpreti | register piesní | cd & dvd shop | pripomienky/nápady | kontakt | ochrana údajov | inzercia
Copyright © Pavol Bacigál, 2000-2017. Všetky práva vyhradené.
TOPlist