Zpěvačka Kubišová a houslista Hudeček budou čestnými občany Prahy

foto Ilustrační foto - Zpěvačka Marta Kubišová vystoupila 16. listopadu 2019 v pražském paláci Lucerna na koncertu k 30. výročí sametové revoluce.

Praha - Zpěvačka Marta Kubišová se stane čestnou občankou Prahy. Ocenění dostane za umělecký přínos české kultuře a zároveň za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím v období invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a v období normalizace. Spolu s devětasedmdesátiletou Kubišovou se stane čestným občanem také houslista Václav Hudeček (1952) a stříbrnou medaili hlavního města dostane lékařka Milena Černá (1942). Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Přidělení čestného občanství musí ještě schválit městští zastupitelé.

Počátky pěvecké kariéry Kubišové jsou spojeny s účinkováním v divadle Rokoko. Mezi první hity patří původně francouzská píseň Loudá se půlměsíc. V Rokoku se setkala s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou, s nimiž vytvořila trio Golden Kids. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se její píseň Modlitba pro Martu stala symbolem odporu proti okupaci. Od února 1970 měla kvůli svým postojům zakázáno vystupovat a režim jí také bránil najít si zaměstnání. Podepsala Chartu 77 a stala se jednou z jejích mluvčí.

Kubišová se v roce 1989 rovněž stala jednou z tváří Sametové revoluce, kdy zaplněnému Václavskému náměstí zpívala Modlitbu pro Martu. Po revoluci se vrátila na pódium. Kariéru ukončila před zhruba pěti lety. Kubišová je rovněž držitelkou Medaile Za zásluhy II. stupně, Čestné medaile T. G.Masaryka, Svatováclavského vyznamenání nebo francouzského Řádu čestné legie.

Devětašedesátiletý houslový virtuos Hudeček dostane ocenění za zásluhy při šíření českého hudebního umění a věhlasu hlavního města ve světě. V roce 1967 zvítězil v soutěži mladých umělců Concertino Praga a jako patnáctiletý tehdy vystoupil na koncertu v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. V kariéře byl také sólistou Československé filharmonie. Rovněž stál u zrodu festivalu Svátky hudby v Praze.

Vedení města rozhodlo také o udělení stříbrné medaile lékařce Černé za mimořádné zásluhy v sociální a zdravotní oblasti. Černá mimo jiné pracovala na dermatovenerologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) jako sekundářka a zároveň přednášela na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Byla signatářkou Charty 77 a byla členkou správní rady Výboru dobré vůle-Nadace Olgy Havlové.

Praha oceňuje své významné obyvatele několika způsoby. Nejvyšším osobním vyznamenáním udíleným hlavním městem je čestné občanství. Od roku 1990 ho metropole udělila mimo jiné Jaroslavu Foglarovi, Zdeňku Svěrákovi, Jiřímu Bělohlávkovi, Jiřímu Suchému, Daně Zátopkové nebo Miloši Formanovi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 25.04.2024 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je čtvrtek 25. dubna 2024

Očekáváme v 03:00 1°C

Celá předpověď