Nejlepším filmem jsou Bratři, nejvíc Českých lvů mají Volha a Bod obnovy

foto Předání cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev, 9. března 2024, Rudolfinum, Praha. Cenu za Nejlepší celovečerní hraný film získali tvůrci snímku Bratři – převzal ji producent Petr Bílek.

Praha - Českého lva za nejlepší celovečerní film roku 2023 získal film Bratři od režiséra Tomáše Mašína, jeho snímek líčí historii odbojové skupiny bratří Mašínů a jejich útěku do Západního Berlína. Na dnešním předávání 31. ročníku výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) v pražském Rudolfinu proměnil jedinou z 15 nominací. Nejvíce ocenění mají televizní retroseriál Volha a vědeckofantastický snímek s kriminální zápletkou Bod obnovy, které získaly po pěti cenách. Ocenění za mimořádný přínos české kinematografii převzal kameraman Vladimír Smutný.

Seriál České televize Volha získal mimo jiné obě ceny za mužský výkon. Cenu za nejlepší výkon v hlavní roli obdržel Kryštof Hádek za ztvárnění Standy Pekárka, Tomáš Jeřábek byl pak oceněn za vedlejší roli Pepy Horáčka. "Reakce na náš seriál mě utvrdily v tom, že česká společnost je hodně názorově rozdělená. Na jednu stranu je to dobře, ale někdy mi to přijde jako angažovaný protest za každou cenu a nepochopení od mladší generace. Například jsme byli obviňováni kvůli některým scénám ze sexismu, ale to byl obraz té doby," uvedl hlavní tvůrce Volhy Jan Pachl. Série získala také cenu za nejlepší televizní seriál, masky a kostýmy.

Snímek Bod obnovy měl nejlepší zvuk, kameru, scénografii a střih. Režisér Robert Hloz už v lednu získal také nestatutární cenu filmových fanoušků, udělovanou ČFTA ve spolupráci s filmovým portálem Česko-slovenské filmové databáze (ČSFD). Ocenění za nejlepší ženský výkon v hlavní roli si dnes večer odnesla Simona Peková za ztvárnění Valerie v hororově laděné komedii Přišla v noci. Film byl oceněn také za nejlepší režii, Českého lva získali Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar. Cenu za nejlepší dokument získal film Všechno dobře dopadne od Miroslava Janka. Pojednává o fungování organismu včelstva a práci včelařů.

Ocenění za nejlepšího herečku ve vedlejší roli získala Milena Steinmasslová za roli Dany ve snímku Němá Tajemství. Tvůrci tohoto filmu pomohou vytvořením informačního portálu lidem s afázií, málo známou poruchou řeči v důsledku mrtvice či těžkého úrazu hlavy, kterou trpí více než 60.000 Čechů. "Než jsem si přečetla scénář, nic jsem o té nemoci nevěděla. Jedna ze součástí přípravy bylo také setkání s afatiky, s jejich lékaři a terapeuty. A je to choroba, kterou řadím mezi choroby pekelné," řekla ČTK Steinmasslová.

Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize získal film Hranice režisérky Agnieszky Hollandové o osudech uprchlíků na polsko-běloruské hranici. Ocenění za nejlepší krátký film získal snímek Atestace režiséra Jana Hechta, který pojednává o mladém nezkušeném lékaři. Cenu za nejlepší animovaný film pak dostal na dnešním udílení snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo od režiséra a výtvarníka Filipa Pošivače.

Nejlepší televizní minisérii je třídílná minisérie Matematika zločinu od režiséra Petera Bebjaka pro platformu Voyo. Nestatutární cenu Českého lva za nejlepší studentský film dostal na dnešním udílení krátký animovaný snímek Electra od režisérky Darji Kaščejevové (Daria Kashcheeva). Nejlepší hudbu měl snímek Tancuj Matyldo. Cenu za nejlepší filmový plakát obdrželi už v lednu Robert V. Novák a Zuzana Burgrová za výtvarný návrh filmu Němá tajemství.

O sošky Českého lva v závěrečném hlasování bojovalo 26 titulů v 19 statutárních kategoriích.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 28.04.2024 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 28. dubna 2024

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď