Hudební workshop v pražském Cross Clubu: Francouzský lektor Jean-Pierre Mathieu pomáhá začínajícím kapelám

Vydáno 30.11.2021 | autor: Aleš Materna

Jean-Pierre Mathieu má za sebou spolupráce s Charlie Straight, Lake Malawi, Hentai Corporation, Khoibou (Emou Brabcovou), Thomem Artwayem, The Silver Spoons, Hellwanou a řadou dalších umělců. Všichni na něj vzpomínají jako na muže, který zásadně ovlivnil jejich tvorbu či pódiovou show a napomohl k vzestupu jejich kariér. Jako správný terapeut léčí neduhy českých hudebníků, aby byli konkurenceschopnější nejen v tuzemském, ale i zahraničním prostředí. Pravidelný čtyřdenní workshop se za jeho účasti konal i letos a v holešovickém Cross Clubu se jej zúčastnily dvě karlovarské skupiny The Sidewaves a Funky Monx, vítězové soutěže Top RoofTop Talenty 2021. Cenu v podobě tohoto workshopu poskytl Ochranný svaz autorský, který projekt podporuje už od samého počátku.

Hudební workshop v pražském Cross Clubu: Francouzský lektor Jean-Pierre Mathieu pomáhá začínajícím kapelám Hudební workshop v pražském Cross Clubu: Francouzský lektor Jean-Pierre Mathieu pomáhá začínajícím kapelám

„S Jean-Pierrem spolupracuji už více než deset let,“ říká Jaroslav Raušer, hlavní organizátor workshopů, které mají za cíl pomoci českým skupinám. „Ve světě je taková spolupráce běžná a také v Česku to už pomohlo mnoha českým interpretům.“

Jednou z našich aktivit v rámci podpory zastupovaných autorů je právě jejich vzdělávání a podpora na startu kariéry mladých umělců. Talent je „pouhý“ předpoklad na začátku profesní dráhy. Aby se člověk proslavil, musí se jí věnovat naplno, postupně získat řemeslnou zručnost hry na hudební nástroj, ale také ve velmi náročné disciplíně jako je psaní textů nebo hudby. A my jsme rádi, že prostřednictvím workshopů s odborníkem Jeanem-Pierrem můžeme talent hudebníků posunout o kousek dále. Workshopy přináší jistotu v sebeprezentaci a těší nás jejich obliba u samotných autorských kapel, které tuto aktivitu velmi chválí,“ komentuje Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Mnoho skupin či interpretů dělá na začátku své kariéry řadu chyb, které si neuvědomují, a pohled nezávislého zkušeného lektora či odborníka jim může pomoci. Zvláště důležité to je při pódiové prezentaci.ěnuju se exportu české hudby zhruba od roku 2000, pomáhám jim s vystoupeními na evropských festivalech. Postupně jsem si začal uvědomovat, že většina českých kapel není na těchto koncertech v cizině přijímána fanoušky tak dobře, jako jiné zahraniční kapely. Přemýšlel jsem nad důvody a zjistil jsem, že ve Francii na to mají vypracovaný systém v klubech, které kapely profesionálně vyškolí. Získal jsem kontakt na Jean-Pierra, který patří v tomto oboru k nejlepší, je lektorem pařížské školy Le Studio des Varietés a takovou pomoc kapelám ve Francii poskytuje a nabídl jsem mu spolupráci. Snažím se organizováním těchto workshopů zajistit našim skupinám určitou zpětnou vazbu, Jean-Pierre s nimi pracuje na odstranění či vylepšení některých nedotažených věcí či hluchých míst,“ doplňuje Jaroslav Raušer.

Jak takový workshop probíhá? Jean-Pierre Mathieu nechce od kapely dopředu slyšet žádnou nahrávku, aby si názor utvořil až na místě podle poslechu živého vystoupení. „Ano, nedívám se na jejich klipy na YouTube, ani od dané kapely dopředu nic neposlouchám,“ říká Mathieu.

„Důležitý je pro mě pocit, jaký z jejich hudby získám až naživo. To, co slyším a vidím. Jdu s nimi krok za krokem, procházíme každou písničku mnohokrát, zastavuji je a rovnou jim říkám, co vidím a co se mně nelíbí. Pracujeme na tom, aby byli více uvěřitelní, aby jejich projev byl kompaktnější. The Sidewaves jsou velice dobří, ale například zpěvačka v průběhu vystoupení používala některé manýry, které viděla nejspíš v nějaké TV show, hrála si se šňůrou od mikrofonu během zpěvu, také jsem se snažil zlepšit její komunikaci s fanoušky.“

S přínosem workshopu souhlasí i členové kapely The Sidewaves. „Bylo to pro nás velmi přínosné a motivující,“ říká zpěvačka Viky. „Když stojíte na pódiu, často si neuvědomujete, jak působíte na fanoušky, ta zpětná vazba je velice důležitá. Workshop byl skutečně velmi náročný, Jean-Pierre nám nic neodpustil. Za více než šest hodin jsme si stihli projet náš koncertní set několikrát a úplně celý jsme ho překopali a věřím, že i vylepšili,“ usmívá se s tím, že se moc těší, až je budou moci naživo s upraveným repertoárem slyšet i fanoušci. Jak dodal kytarista Marek, Jean-Pierre Mathieu je skutečně přísný lektor, který se však nijak nesnažil měnit jejich umělecké vyjádření.  „Do ničeho nás nenutil, písničky nijak nepřetvářel, jen se snažil nám předat své zkušenosti a posunout nás, aby z nás dostal to nejlepší. Hlavně naši pódiovou prezentaci posunul o level výše.“

Hlavním organizátorem je Institut moderní hudby. Mezinárodní workshopy jsou kromě desetileté spolupráce s OSA pořádány často za podpory hl. m. Prahy a posledních pár let také Sound Czechu.

Text: Aleš Maternafoto: Soňa Pokorná
Témata: Jean-Pierre Mathieu, Institut moderní hudby, The Sidewaves, Funky Monx, workshop

zavřít