Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.11.2008 22:06 | Šport | Futbal

Slovan deklasoval Zlaté Moravce, Košice si víťazstvo neudržali

BRATISLAVA - Futbalisti si opäť zmerali svoje sily v 15. kole futbalovej Corgpň ligy.

Dukla Banská Bystrica - Tatran Prešov 2:1 (0:0)

Góly: 56. Miroslav Tóth, 67. Šulek - 76. E. Takáč, ŽK: 15. M. Ďuriš, 61. Poljovka - 79. Papaj, 82. Josl, 89. Šafranko, rozhodovali: Michlian - Palušák, D. Hrčka, 1542 divákov

Zostavy a striedania:
B. Bystrica: J. Ďurčo - M. Pančík ml., Debnár, Poljovka, Kotrys - V. Gajdoš (46. Janečka), Pečovský, Šulek - Miroslav Tóth - Gottwald (71. Uškovič), M. Ďuriš (90. Bruško)
Prešov: M. Buchta - Papaj, Piter-Bučko, Čep (12. Pikl), Josl - Prekop - Vršajevič (61. Penksa), Šafranko, Cleber Luis Rodrigues (84. Poliaček) - Katona - E. Takáč

V prvom polčase sa hral nezáživný futbal, jediné vážnejšie šance mali hostia. V 24. min Rodrigues z ľavej strany našiel v šestnástke Takáča, ktorý peknou strelou preveril Ďurča. Ten loptu vyrazil, no Katona sa k dorážke nedostal. Až po zmene strán sa začalo hrať aktívnejšie. Dukla zatiahla súpera na vlastnú polovicu a z tlaku sa rodili šance. V 52. min Pančík pekne našiel Gottwalda, ktorému prekazil šancu Pikl, no o štyri minúty neskôr to Bystričanom vyšlo. Michal Pančík našiel v šestnástke Tótha, ktorý sa zorientoval a kolmou strelou prekonal Buchtu. Dukla potom ťažila z chyby Papaja, na ľavej strane sa zmocnil lopty Šulek, ktorý sa sám rútil na gólmana, brankár Buchta vybehol, ale na loptu si nesiahol a Šulekovi sa otvorili dvere až do bránky, hoci bol stíhaný ďalším obrancom hostí - 2:0. Domáci boli pri chuti, vytvorili si ďalšie strelecké príležitosti, dvakrát sa do nich dostal Tóth, no nemieril presne. Prišiel trest, v 76. min po dlhom centri zo šestnástky sa dostal k lopte v situácií zaváňajúcej ofsajdom Takáč a znížil. Hostia potom vystrkovali rožky, po príchode Penksu sa hra oživila, no Dukla hrozila zo štandardiek, z ktorých mohol profitovať Kotrys. Stav sa však už nezmenil.

Povedali po zápase:
Anton Jánoš (tréner Banskej Bystrice):
"Ďakujem pánu Pivarníkovi, že nám jeho tím daroval víťazstvo, príčinili sme sa však oň aj sami. Neviem prečo sme nehrali prvý polčas a začali sme tvoriť až v druhom. Dostali sme súpera pod tlak, z toho plynuli vynútené chyby ako v tenise a z nich sme vyťažili dva góly. Nepochopiteľným je pre mňa inkasovaný gól, nechcem sa k nemu vyjadrovať, ale pripomínal mi zápasy a góly s Ružomberkom a Slovanom."

Roman Pivarník (tréner Prešova): "Prišli sme do Banskej Bystrice s cieľom bodovať. V prvom polčase sme hrali dobre organizovane, nepustili sme súpera do žiadnej šance. Naopak my sme mohli streliť gól. V druhom polčase sme sa chybami pripravili o výsledok, hlavne druhý gól sme Dukle darovali a tým aj víťazstvo."

MFK Ružomberok - MFK Dubnica 2:2 (0:1)

Góly: 67. Števko, 90.+ Ďubek - 40. Seye, 80. Zapalač, ŽK: 77. R. Zajac, 90.+ J. Zápotoka (obaja Dubnica), rozhodovali: Straka - Vorel, Vindiš, 2448 divákov

Ružomberok: Hajdúch - Siva (59. Ďubek), J. Maslo, Peter Majerník, Palát - Božok, P. Maslo, Kucka, Sivčevič (59. Števko), Zošák - Mašek
Dubnica: R. Zajac - I. Obert, Špendla, Chmelík, Pleva - Držík - T. Zápotoka (63. Zapalač), Grendel (70. M. Kuzma), Seye (73. Vavrík), J. Zápotoka - Porázik

Domáci začali o niečo aktívnejšie ako v utorkovom pohárovom zápase s týmto súperom a keďže Dubničania hrali rovnako odvážne ako vtedy, dlhé minúty bola z toho vyrovnaná partia. Hre síce nechýbalo nasadenie, snaha o rýchle brejky, no ani jedno z mužstiev si nevedelo vypracovať vážnejšiu šancu. Tá prišla až v 27. min a takmer bol z toho gól, keď na odrazenú loptu si nabehol Zošák a z prvej opečiatkoval žrď brány hostí. Zakrátko nato bol v gólovej šanci Mašek, jeho strelu zblízka dubnický gólman Zajac vyrazil. Následne sa o prekvapenie lobom pokúšal Sivčevič, bránku však netrafil. V 34. min vyslal delovku spoza šestnástky Kucka, Zajac loptu reflexívne vyboxoval. Ďalšiu príležitosť mal agilný Mašek, jeho hlavička letela len tesne nad. Nedáš - dostaneš platilo vo futbale opäť raz. V 40. min vybojoval loptu Porázik, prihral Seyemu a senegalský útočník nedal Hajdúchovi najmenšiu šancu - 0:1. Vyrovnávajúci gól Ružomberok mohol prísť takmer vzápätí, Kucka z ideálnej pozície však pálil vedľa. Krátko pred polčasovým hvizdom ešte vystrašil dubnickú bránu ten istý hráč.
Liptáci pokračovali v snahe o vyrovnanie aj po prestávke. V 60. min dopravil loptu do siete Mašek, vzrušenie na tribúnach však bolo zbytočné, pretože postranný rozhodca ešte predtým odmával ofsajd. V 70. min sa však domáci priaznivci už dočkali. Po rohovom kope z pravej strany sa odrazená lopta dostala k striedajúcemu Števkovi, ktorého skákaná strela z hranice veľkého obdĺžnika skončila v pravom rohu Zajacovej brány - 1:1. O päť minút neskôr mohol ten istý hráč skórovať opäť, na jeho strelu zo 6 metrov však dokázal gólman hostí včas zareagovať. Podobne ako v prvom polčase počas najväčšieho tlaku domácich udrelo na druhej strane. Zapalač, ktorý bol na ihrisku len krátko, vybehol s loptou po odkrytom priestore na pravej strane a krížnou strelou poslal svoj tím do vedenia - 1:2. Keď sa už zdalo, že domáci sa budú musieť zmieriť s prehrou, aspoň bod im v nadstavenom čase zachránil striedajúci Ďubek.

Michal Bílek (tréner Ružomberka):
"Dali sme vyrovnávajúci gól v samotnom závere, ale s výsledkom nie sme spokojní. Myslím si, že sme mali jednoznačne na to, aby sme zápas vyhrali. Bol tam celý rad šancí, ktoré sme nepremenili. Urobili sme dve chyby, za ktoré nás súper potrestal. Je nesmierne ťažké zdolať rovnakého súpera tri razy v rade."

Peter Gergely (tréner Dubnice): "Keby boli všetky ligové zápasy takéto, ľudia by museli byť spokojní. Stretnutie malo všetko, čo má mať - tempo, nasadenie i ochotu hráčov ísť až na doraz. Aj keď sme dostali gól až v nadstavenom čase, výsledok považujem za spravodlivý, pretože domáci za stavu 1:1 mali viac z hry."

MFK Košice - DAC Dunajská Streda 1:1 (0:0)

Góly: 79. Matič - 88. Kweuke. Rozhodca: Horváth, ŽK: Matič - Marcin, Kweuke, 3150 divákov.

Zostavy a striedanie:

MFK Košice: Putnocký Kišš, Bašista, Džogan, Školník - Cicman - Kolbas (58. Viazanko), Kuzma (46. Škutka), M. Matič, Milinkovič - Novák (86. Janič)

DAC Dunajská Streda: Novota - Adiaba, Pinte, K. Németh, Gerich - Regedei, Abeba, Boya, Osei Opoku (51. Marcin) - N'lend (77. Caha), Kweuke

Rozsiahle bezpečnostné opatrenia v Košiciach vyšli nazmar, lebo deväť fanúšikov Dunajskej Stredy s jedným bubnom športovo povzbudzovalo takisto ako domáci fanklub. Hostia sa v úvode zápasu snažili prehustiť stred ihriska, po získaní lopty sa k vysunutému útočníkovi Kweukemu rýchlo pridali N'lend a Regedei, na ktorých mierili dve prihrávky. Domáca obrana pracovala spoľahlivo a úspešne zahrávala ofsajdové pasce. Košičania sa začali presadzovať po 20. minúte, keď pridali na dôraze v osobných súbojoch a kombináciami sa dostávali cez bránu. Najprv Milinkovič z priameho kopu poriadne natiahol brankára Novotu a v 27. min Kuzmovu hlavičku zastavil na bránkovej čiare Pinte. Do konca polčasu mal Kuzma ešte ďalšiu príležitosť, ale namiesto strely volil prihrávku. V úvode druhého polčasu striedajúci Škutka našiel voľného Nováka, ktorého hlavička mierila vedľa brány. Ďalšiu Školníkovu strelu vyrazil brankár na roh. Po hodine hry sa do šance dostali hostia. Kweukeho hlavičku brankár reflexívne vyrazil na roh. V závere zápasu domáci pridali na dôraze, Škutkova strela skončila na žrdi a v 79. min po rýchlej akcii po pravej strane Matič strelil vedúci gól. Domáci sa nakoniec z víťazstva netešili, lebo dve minúty pred koncom zápasu po rozohrávke brankára Novotu Kweuke vyrovnal.

Ján Kozák st. (tréner Košíc):
"V dnešnom zápase sme si zaslúžili vyhrať, lebo sme boli lepším mužstvom a vypracovali sme si dostatok šancí. Treba priznať, že aj hostia prispeli k dobrému zápasu, hralo sa útočne hore-dole. Nie som spokojný s koncovkou zápasu, lebo opäť sme inkasovali v samom závere. Nerobím tragédiu z výsledku, no dnes sme si zaslúžili vyhrať."

Werner Lorant (tréner Dunajskej Stredy):
"Do Košíc sme prišli s cieľom získať aspoň bod. Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas. Napriek tomu, že sme začali dobre, nebol som spokojný s ofenzívou. Košice majú veľmi dobré, mladé mužstvo a strelil pekný gól po krásnej akcii. Som spokojný, že Kweuke v závere skóroval.

Slovan Bratislava - ViOn Zlaté Moravce 6:0 (1:0)

Góly: 43. a 86. Slovák, 52. Masaryk (11 m), 58. Breznaník, 63. Obžera, 90. Valachovič. Rozhodca: Havrilla, ŽK: Klabal, Farkaš, Bajza (všetci Z.Moravce), 4150 divákov.

Slovan Bratislava: Bičík - Dobrotka, Valachovič, Hanek, Breznaník - Černák (79. Králik), Serrano (46. Meszároš) - Obžera, Slovák - Halenár, Masaryk (64. Sylvestr)

ViOn Zlaté Moravce: Bolek - Klabal, P. Farkaš (72. Bielik), Bajza, Chren - Ondrejka, Mores, Náther (67. Greguška), Liška - Kuračka, Kožiak (67. Štefko)

Očakávané hladké víťazstvo nového lídra najvyššej súťaže prinieslo ťažký a nakoniec šťastný zrod prvého gólu. Ale zaslúženého, lebo padol z ustavičného ofenzívneho tlaku belasých, s pestrými variáciami akcií a kombinácií, ale aj bezvýsledného búšenia nakopávanými loptami do obrany vysokých chlapov. Dve minúty pred prestávkou Slovákov voľný kop v zmätku pred Bolekovou bránou prenikol za čiaru ako vyslobodzujúci gól. K druhému pomohol po prestávke rozhodca Havrilla odpískaním pokutového kopu po súboji Klabala s Masarykom. Najlepší kanonier ligy si takto posilnil suverénne postavenie v tabuľke strelcov. Jeden z najagilnejších hráčov Slovana Breznaník z postu obrancu prenikol až do súperovej šestnástky a s pomocou zlatomoraveckého obrancu zvýšil skóre smerujúce k očakávanému debaklu posledného mužstva tabuľky na Tehelnom poli.

Ladislav Pecko (tréner Slovana):
"Ďakujem hráčom i fanúšikom za to, čo dnes na trávniku a v hľadisku predviedli. Je mi však ľúto, že divákov bolo tak málo. Tí, čo neprišli, môžu ľutovať, že nevideli druhý polčas v našom podaní. S vysokým víťazstvom som samozrejme spokojný. A či chceme zimovať na čele tabuľky? Cieľom Slovana je v zostávajúcich kolách jesene získať čo najviac bodov."

Ľubomír Moravčík (tréner Zlatých Moraviec): "Do 44. min sme sa držali, škoda, že tak nebolo celý prvý polčas. Slovan mohol za stavu 0:0 znervóznieť, vedúci gól domácich upokojil a druhý polčas nás už rozobrali ako lego. Táto lavína sa už potom nedala zastaviť . My na takéto zápasy a na súčasný Slovan ešte nemáme, ten rozdiel bol na trávniku evidentný. Verím, že do konca jesene získame ešte nejaké body."

Spartak Trnava - Artmedia Petržalka 4:2 (3:2)

Góly: 11. Bernáth, 27. a 69. Kožuch, 43. Devátý - 4. Oravec, 21. Kozák. Rozhodca: Fajčík, ŽK: Ďurica, Guédé (obaja Artmedia), 3238 divákov.

Spartak Trnava: Kralj - Došek, Guyeye, Doležaj, Ľ. Hanzel - Devátý, Kopúnek, Procházka, Hruška - Bernáth (79. Klinka), Kožuch (87. Hlavatovič)

Artmedia Petržalka: Kamenár - Burák (59. Hašek), Saláta, Velický, Szabó - P. Ďurica, Guédé, Kozák, Czinege - Oravec, Piroska

Majster začal v Trnave majstrovsky a už v 4. min sa dostal do vedenia. Na prihrávku Kozáka si nabehol Piroska, jeho strela sa odrazila od ľavej žrde a odrazenú loptu vrátil Oravec do trnavskej brány. O štyri minúty po rohu Kozáka kryl trnavský brankár prudkú strelu Velického. V 11. min Trnava vyrovnala. Center Hanzela z ľavej strany našiel pred bránou voľného Bernátha, a ten s prehľadom prekonal Kamenára. Domácich gól povzbudil, začali preberať iniciatívu, no v 21. min znovu inkasovali. Po chybe Kopúnka mala Artmedia výhodu priameho kopu, z ktorého Kozák druhýkrát prekonal Kralja. Vedenie majstra však trvalo len 6 minút. Prenikajúceho Došeka zastavili Petržalčania zatiahnutím za dres, Spartak kopal priamy kop a na center Hrušku poza obranu si nabehol Kožuch, ktorý hlavou prekonal petržalského gólmana. O chvíľu sa len-len nedostal opäť Kožuch k zakončeniu pred Kamenárom, keď si nabehol na kolmú prihrávku z hĺbky poľa. V 35. min hlavičkoval Oravec tesne nad ľavú šibenicu trnavskej brány. V 43. min Trnava po prvýkrát viedla, keď po chybe stopéra Velického prešla lopta k nekrytému Devátému, a ten ju bez prípravy napálil k pravej žrdi Kamenárovej brány. Bodkou za zaujímavým a obojstranne útočným prvým polčasom bola ľavá spojnica, ktorú nastrelil Czinege. V druhom polčase mohla Petržalka hneď v úvode vyrovnať, keď po súboji Doležaja s Piroskom nariadil rozhodca pokutový kop v prospech Artmedie, no ten Kozákovi brankár Kralj zneškodnil, za čo si vyslúžil ovácie obecenstva. V ďalšom priebehu kryl Kamenár prízemnú strelu Hrušku a na opačnej strane si Kralj poradil s bombou Szaba. V 69. min zvýšila Trnava na 4:2, keď na centrovanú loptu Došeka si nabehol Kožuch a hoci bol tiesnený Hašekom, hlavou skóroval. O päť minút zastavila obrana hostí prenikajúceho Kožucha v pokutovom území nie celkom podľa pravidiel, ale píšťalka rozhodcu zostala nemá. V 82. min mohol znížiť Kozák, ale loptu poslal nad bránu. Do konca stretnutia sa na výsledku už nič nezmenilo a za potlesku obecenstva sa Trnavčania radovali zo zaslúženého víťazstva.

FC Nitra - MŠK Žilina 0:2 (0:1)

Góly: 45. Šourek, 58. Štrba, ŽK: 12. Harbuľák (Nitra), rozhodovali: Kružliak - Csabay, Petríček, 1150 divákov

Zostavy:
Nitra: Hroššo - Harbuľák, Čeman (55. Kopačka), Štajer, Karlík - Liluašvili (70. Košút), Gruber, Sailer, Barčík, Kolár - Rák (61. Racko)
Žilina: D. Perniš - Pekarík, Šourek, Vomáčka, Tesák - Vladavič (85. Piaček), Zd. Štrba, Pečalka, Jež - Štyvar (76. Karoglan), Rilke (80. Martin Ďurica)

Prvú väčšiu šancu mal v 14. min hosťujúci útočník Štyvar, no lopta po jeho hlavičke skončila v rukách domáceho brankára Hrošša. V 19. min sa do podobnej šance dostali opäť Žilinčania a Ježovu strelu z voleja vyrazil Hroššo na rohový kop. Do tretice musel nitriansky brankár zasahovať v 23. minúte po strele Pečalku. Najbližšie mal ku gólu v 29. min Rilke, keď z pravej strany trafil bočnú sieť nitrianskej brány a krátko na to skončil na opačnej strane center domáceho Barčíka na brvne bránky Perniša. V 33. min sa gruzínsky legionár v drese Nitry Liluašvili predral pred žilinskú šestnástku, narazil si loptu s Gruberom, dostal sa za obranu hostí, avšak jeho prienik stroskotal na Pernišovi. V závere prvej časti hry napriahol z kraja pokutového územia Vladavič a po jeho tečovanej strele skončila lopta tesne nad bránou Nitry. Vzápätí sa dostal do šance Rilke, no Hroššo zachránil. V posledných sekundách prvého polčasu však toľko šťastia nemal, keď si na rohový kop nabehol obranca Šourek a hlavou poslal loptu prudko do siete - 0:1.
Po prestávke pokračovali hostia v dobrom výkone, čoho výsledkom bol ďalší gól v sieti Hrošša, keď po presnom centri Vladaviča pohodlne skóroval kapitán Žiliny Štrba a zaznamenal svoj druhý gól v aktuálnej sezóne. V 63. min mohli hostia opäť skórovať, no Vladavičovu prudkú strelu vykopol Karlík z bránkovej čiary. V 84. min sa mohol do streleckej listiny zapísať striedajúci Karoglan, no v dobrej pozícii tesne minul bránku Nitry. V samom závere stretnutia ešte zlikvidoval Hroššo pekné strely Karoglana a Ježa.

Ján Ilavský (tréner Nitry):
"Predsavzatie, ktoré sme si dali, sme nesplnili. Rešpekt zväzoval hráčom nohy a absolutórium si zaslúži iba brankár Hroššo, ktorý nás zachránil od väčšej prehry.“

Dušan Radolský (tréner Žiliny): "Podali sme koncentrovaný výkon a zaslúžene sme vyhrali. Som veľmi rád, že hráči zmobilizovali svoje sily, len škoda, že sme nepremenili ďalšie šance.“