shop.musicserver.cz
Různí - Beat (Al)Boom 1968 - 1970

"Beat (Al)Boom 1968 - 1970" je solidním výletem do historie tuzemského bigbítu

Vydáno: 12.02.2018 19:15 v sekci Recenze - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Kompilace "Beat (Al)Boom 1968 - 1970" je ve své podstatě třetím pokračováním předešlých disků "Beat Line" a "Big Beat Line", které byly posluchačsky i komerčně hodně vděčné. Nový koncept nabízí místo prostého výběru nejúspěšnějších singlů malinko jiný náhled na nejzásadnější domácí rockové desky. Jak dopadl?

7/10

Různí - Beat (Al)Boom 1968 - 1970

Vydáno: 19.01.2018
Celkový čas: 78:10 + 75:56

Skladby: CD1: Dědečkův duch, Línej skaut, Dám zejtra zas flám, Bad Bad Bird, I Feel So Lonely, I Must Hope, Perníková chaloupka, Hrnečku, vař!, Free Advice, The Final End (Definitivní konec), Blázni z Detroitu, Podomní prodavač srdcí, Dej si hlavu do mých dlaní, Zvonky, zvoňte, Poď so mnou, Keď odchádza kapela, Got My Mojo Working, Around And Around, I Believe To My Soul, Leží nade mnou kámen, On na mne zapomíná, Za vodou, za horou, Pták Rosomák, Z bílé černou, Kamenožrout zelený CD2: Stroj na nic, Rainy Day, Deserted Alley, Blues řetězů (A Change), Černej pán (I've Got Dreams To Remember), Quasimodův sen, Víc než nic, Esther, Sedm prázdných dnů, Abraka dabraka, Pieseň pre nikoho, Stromy, Svatojánská pouť, Dál než slunce vstává (Midnight Special), Dnes večer nejsem k mání, Kočičí král Felix, Píseň o starci, snu a dešti, Začíná máj (The Wreck Of The Antoinette), Devět a půl klobouku, Útěk z hladomorny, Mlejn (Spinning Wheel), Návštěva u tety Markéty, vypití šálku čaje

Vydavatel: Supraphon

V perexu zmiňované dvojalbové kompilace ("Beat Line" a "Big Beat Line") nabízejí především singlový souhrn a výcuc toho nejlepšího, co domácí čerstvě zrozená bigbítová scéna vytvořila. Bylo toho opravdu spoustu. Letošní "Beat (Al)Boom" si dalo podstatně složitější úkol: nahlédnout pod pokličku hned sedmnácti dlouhohrajících desek z období let 1968 - 1970.

Tak jako mnohokrát předtím u jiných titulů lze na kompilaci pohlížet ze dvou úhlů pohledu. Ten první nabízí možnost v dnešní zrychlené době dost zkratkovitě, ale přece jenom alespoň nějak nahlédnout na zásadní desky, které v té době právě v bigbítu měly mnohdy zcela jiný úkol než singly. Ty mají říci vše za tři a půl minuty, na rockových deskách konce šedesátých let však dostaly význam slova jako koncepce, psychedelie, virtuozita. Klad je tedy především v tom, že nabízené ukázky z jednotlivých desek mohou neznalé nalákat k poslechu či koupi celých jednotlivých alb.

Záporem a druhým úhlem pohledu je právě fakt, že se jedná o výcuc. Častokrát jsem si během poslechu připadal, jako bych sotva otevřel dveře do místnosti, ale ještě než bych si ji stihl prohlédnout či se v ní dokonce uvelebit, byl bych nemilosrdně vykázán do další. Je dobře, že editor kompilace leckdy záměrně nedbal na úspěšnost jednotlivých skladeb a u olympické "Želvy" totálně odstřelil provařené songy, jako je titul nebo "Snad jsem to zavinil já", a dal přednost jiným písním kultovní desky.

Alba zde představená jsou velmi různorodá. Hudba Marthy a Teny Elefteriadu (na titulním snímku) či sourozenců Ulrychových (zde pod hlavičkou Atlantisu) si již tehdy hodně tykala se zpěvností a křehkostí folklóru, Michal Prokop se s Framus Five zaobíral především černou muzikou, Petr Novák byl hodně expresivní, jmenovec Pavel neměl daleko k popu. Je to takový mišmaš, který udrží fanouška v pozoru až k úplnému konci dvojalba, které má v podstatě maximální stopáž a trvá dohromady dvě a půl hodiny. A díky Blue Effectu a Jazz Q Praha dokonce dost předjímá i věci příští a dění v rocku sedmdesátých let.

Naprosto zaslouženě nechybí ani spojení dvou géniů slovenského bigbítu, Mariána Vargy a Pavola Hammela, jejichž Prúdy dostaly prostor hned dvojnásobný, a to díky legendárním deskám "Zvonky, zvoňte" a eponymnímu následovníkovi. Chuťovkami pro fajnšmekry pak může být Josef Laufer a The Majesties, začínající Marie Rottrová s Flamingem či dnes už pozapomenutá Fortuna, která byla inspirována tehdy velmi slavnými Mamas And Papas.

Tehdejším zásadním problémem bylo, že čas, kdy se desky objevily na pultech, často vůbec neodpovídal době, kdy písně na ně vznikly. Důvodem byla obsazená nahrávací studia, ale i nedostatek materiálu pro výrobu desek či jejich obalů. Stručné představení všech obsažených alb a celkově solidní dokumentace však dovršuje dobrý dojem z poslechu. Hudba té doby byla plná nápadů, invence, chuti, elánu a není se čemu divit, že spousta osobností z té doby působí na scéně dodnes.

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
We Are Domi - Love Every Part Of It 9/10
Video: We Are Domi doplnili skvělý elektropopový song "Love Every Part Of It" netradičním videoklipem Trojice We Are Domi, jež se mnohým vryla do paměti v roce 2022 svojí účastí v Eurovizi, přichází s povedenou písničkou "Love Every Part of It". V ní se snaží bořit stereotypy a noří se do tlaků společenských očekávání ve... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2024 14:00 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner
Nové desky 12/2024 - od Elbow přes Shakiru po Janu Kirschner Už týden před Velikonocemi přišla do obchodů velmi bohatá nadílka novinek v čele se Shakirou, Elbow, Gossip nebo Alestorm. K nim se přidali například Gary Clark Jr., Fletcher, Kenny Chesney, Empress Of, Pnau, The Veronicas a zejména... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 22:00 v sekci Novinky | Nové desky
The Jesus and Mary Chain - Glasgow Eyes 7/10
Recenze: The Jesus And Mary Chain oslavují deskou "Glasgow Eyes" 40 let na scéně Píše se rok 2024 a je tak trochu zázrak, že The Jesus And Mary Chain stále tvoří hudbu. Když se totiž v roce 1999 rozpadli, málokoho napadlo, že bratři Jim a William Reidovi budou ještě někdy spolupracovat. A přece se teď vracejí... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 16:15 v sekci Recenze
Justin Timberlake - Everything I Thought It Was 8/10
Recenze: Justin Timberlake se na "Everything I Thought It Was" trochu zacyklil. Ale to nevadí Justinu Timberlakovi lze vyčítat ledacos, ale určitě nelze tvrdit, že neexperimentuje. Naopak - snahu vykročit ze zajetých trendů a vyšlapávat nové cesty ukazuje celou svou dospělou kariéru. A daří se mu. Kromě toho, že se stal... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2024 08:30 v sekci Recenze
Shakira - Las Mujeres Ya No Lloran 7/10
Recenze: Shakira už nepláče. Na desce "Las Mujeres Ya Na Lloran" si drží solidní laťku Na obalu své dvanácté studiovky "Las Mujeres Ya Na Lloran" (česky "Ženy už nepláčou") je Shakira vyobrazena se slzami stékajícími po její tváří, které se mění v drahokamy. Předloňský rozchod s fotbalistou Gerardem Piquém sice ve... čtěte zde
Vydáno: 26.03.2024 15:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Hudba v tisku: Obsáhlý průvodce "Praha beatová" zve na putování po místech metropole, kudy kráčel rock (02.12.2023 08:30)
- Recenze: Michal Prokop bilancuje. Kompilace "Čas je šťastnej lhář" ale nejde příliš do hloubky (29.11.2023 08:00)
- Audio: Petr Bende novou verzí hitu "Já budu chodit po špičkách" zve na svá dvě koncertní turné (27.09.2023 11:58)
- Naživo: Koncert k narozeninám Luboše Andršta byl čirou muzikanstkou radostí. Zahráli Peter Lipa, Energit i Michal Prokop (15.09.2023 21:08)
- Fotogalerie: Oslava nedožitých pětasedmdesátin Luboše Andršta v obrazech (15.09.2023 09:02)
- Nedožité pětasedmdesátiny Luboše Andršta připomenou v Lucerna Music Baru Michal Prokop, Peter Lipa a Energit (10.09.2023 11:54)
- Recenze: Obsahově hustá kompilace "Timeline 1971-2017" ukazuje mnoho kytarových tváří Luboše Andršta (09.09.2023 09:00)
- Vánoce v Karlíně: Michal Prokop připravuje best of desku. Pokřtí ji s hosty na vánočním koncertu, který se vrátí do Fora Karlín (01.09.2023 16:14)
- Recenze: Reeditovaný "Špejchar 1969-1991" nic nového nepřináší, stále je to ale nejlepší dostupné shrnutí tvorby Vladimíra Mišíka (27.08.2023 09:00)
- Michal Prokop a Monkey Business natočili hit Stevieho Wondera. Krásný ztráty Live prohlubují ducha spolupráce (15.07.2023 11:19)

ALBUM TÝDNE 13/2024

Moimir Papalescu & The Nihilists
Mystery Women In The Acid Pools

Jedna z mnoha tváří Moimira Papalescu, projekt Moimir Papalescu & The Nihilists, dlouhá léta spal. V roce 2006 odešel po albu "Lewis Neptune" na vrcholu. Trojici protagonistů zaválo tvůrčí pnutí různými směry, po sedmnácti letech se ale spojilo pro nové album "Mystery Woman In the Acid Pools". Povedlo se?

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 28.03.
Tom Odell (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 29.03.
Judas Priest (UK) / Saxon (UK) / Uriah Heep (UK) (O2 arena, Praha)
Út 09.04.
The Academic (IRL) (Futurum Music Bar, Praha)
Út 16.04.
Dave Matthews Band (US) (O2 Universum, Praha)
Út 16.04.
Lil Tracy (US) / Brennan Savage (US) (Fuchs2, Praha)
St 17.04.
Foreign Beggars (UK) (Bike_Jesus, Praha)
Čt 18.04.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (US) (Winning Group arena, Brno)
Ne 21.04.
Fletcher (SaSaZu, Praha)
Út 23.04.
Walter Trout (US) (Divadlo Archa, Praha)
St 08.05.
Tate McRae (US) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Queen AC/DC Karel Gott Adele Kabát Rush Paws U2 Sia Bono Taylor Swift Madonna Dua Lipa Télépopmusik Mirai Lucie Vondráčková
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu