Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

GLOSÁŘ: Jak londýnští hudebníci uctili královnu, a Ježibaba ukradla show

  7:30
Druhý týden Dvořákovy Prahy nabídnul mimo jiné hosty z Londýna a mladé hudebníky z Pražské konzervatoře. Ten třetí otevřelo ambiciózní koncertní provedení Dvořákovy Rusalky.
Sopranistka Asmik Grigorianová, dirigent Semjon Byčkov a tenorista Dmytro Popov...

Sopranistka Asmik Grigorianová, dirigent Semjon Byčkov a tenorista Dmytro Popov při koncertním provedení Dvořákovy Rusalky | foto: Dvořákova Praha

Londýnský Královský filharmonický orchestr se svým šéfem Vasilijem Petrenkem přijel uprostřed truchlení za zesnulou britskou královnu. Upravil kvůli tomu program, respektive přidal na úvod část Nimrod ze skladby Enigma Variations od britského skladatele Edwarda Elgara. Hluboká, jímavá melodie byla vskutku dojemnou poctou.

Pak už následovala Čtyři mořská interludia z opery Peter Grimes od Benjamina Brittena, zahraná skutečně magicky. V Koncertě pro klavír od Edvarda Griega se zaskvěl Lukáš Vondráček dynamickou šíří a dravým přednesem, který v mžiku dokáže zkrotit do jemného úhozu.

Večer vyvrcholil Symfonií č. 5 od Sergeje Prokofjeva, komponovanou ke konci druhé světové války a odrážející sebevědomí a triumf, ne však pomocí povrchního patosu. V podání londýnského orchestru, proslulého virtuozitou a všestranností, si šlo vychutnat všechnu živost a energii. Londýňané nakonec přidali ještě Dvořákův Slovanský tanec č. 1.

Koncert Orchestru Pražské konzervatoře přirozeně nesoutěžil s večery světové elity. Spíš než naprostá dokonalost a kouzla s výrazem stály v popředí nadšení, snaha a dosud nabyté technické schopnosti. Vše se dobře uplatnilo v Borodinových Poloveckých tancích i v Dvořákově Osmé symfonii, která nebyla zahraná dokonale, ale sympaticky, snaživě a vskutku radostně.

Nadějí do budoucna je i mladý houslista Daniel Matejča, který zahrál proslulý Čajkovského Koncert pro housle a orchestr na slibné úrovni, počínaje technikou, přes emoci a vlastní interpretační vklad. Orchestr připravila Miriam Němcová, na pódiu ho pečlivě vedl Petr Altrichter. Je správné, že Dvořákova Praha dává prostor i hudebnímu mládí.

Rusalka na koncertním pódiu

Od Dvořákovy Rusalky, za níž stál Semjon Byčkov s Českou filharmonií, se naopak samozřejmě čekala nejvyšší úroveň. Jistě, koncertní pódium je jen pódium, nikoli divadelní jeviště s kulisami a kostýmy. Ale dalo by se jízlivě poznamenat, že v koncertní síni je člověk aspoň ušetřen leckdy zoufalých pokusů režisérů „aktualizovat“ operní příběhy a může se plně soustředit na hudbu.

A stojí-li za provedením významný symfonický orchestr a navíc vzniká zvukový záznam, pak je taková akce plně ospravedlnitelná. Ostatně Dvořákova Praha už několik koncertních produkcí oper nabídla.

A všechna čest Semjonu Byčkovovi i festivalu za to, co se podařilo dát dohromady. Počínaje výkonem kolektivních těles – bylo přímo vidět a ještě lépe slyšet, jak Byčkov tvaruje fráze, povzbuzuje k dramatickému stupňování a zase krotí a ztišuje. Jakoby každý takt byl vypulírován a člověk si najednou mohl užívat všechny nástroje. Zrodila se bolestně krásná, intenzivní, dramatická Rusalka. Luxusní bylo zapojení Pražského filharmonického sboru, který vnesl nádherný, hutný zvuk do sborových scén.

Ovšem každá opera stojí a padá se sólisty. A nutno uznat, že jejich sestava by celkově obstála i na světových scénách. Ostatně většina na nich i vystupuje. Což na druhou stranu neznamená, že nebyly i sporné dojmy. Nádherný, stříbřitý soprán litevsko-arménské sopranistky Asmik Grigorianové je schopný směrem do výšek takové rozpínavosti, že působí dojmem neohraničených zvukových možností. Přitom stále zůstával volný, lyricky čistý a krásný, prostě ideál pro Rusalku.

Pěvkyně už Rusalku zpívala v Madridu, a tak je trochu s podivem, že měla před sebou noty. Že by s ohledem na přítomné mikrofony nechtěla nic riskovat, možná i kvůli češtině? Nejspíš proto její výkon přes všechny zmíněné kvality působil poněkud odtažitě. Navíc celou dobu stála stranou a o nějaký herecký náznak se ani nesnažila.

Tím větší uznání zaslouží představitelka Ježibaby, americká mezzosopranistka Jamie Bartonová (kterou v této roli už mohlo roku 2017 vidět publikum přímých kinopřenosů z Metropolitní opery). Zpívala zpaměti, a i když všechny ty jazykolamy z Kvapilova libreta zněly – jak jinak – exoticky a trochu škobrtavě, efektně je překonávala mocným, skvěle opřeným hlasem.

Navíc si i na těch pár metrech pódia v Rudolfinu herecky vychutnávala poťouchlost a zlomyslnost své postavy. Rusalce vzala v souladu s libretem řeč, ale tak trochu i show…

Ukrajinský tenorista Dmytro Popov, jenž zpíval Prince třeba ve Vídeňské státní opeře, je spíš robustnější, dramatičtější hlasový typ, ale naštěstí nemění pohádkového Prince v namáhajícího se vzpěrače těžkých tónů, stále převažoval dojem přirozeného zpěvu. Mladý český basista Jan Martiník podal Vodníka v podstatě jako lyrickou píseň – krásnou, jímavou, jenže až moc jednotvárně lyrickou, jakoby to spíš byl vlídný mladší bratr Rusalky než mocný vladař vodní říše, který i když běduje, tak se všechno třese…

Jinak velice nadaný pěvec, který umí skvěle podat třeba Dvořákovy Biblické písně, by s touto rolí mohl ještě počkat, na divadle určitě.

Cizí kněžnu zazpívala slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová suverénně: vášnivě a plným hlasem bez stopy ukřičenosti či řezavosti. Markéta Klaudová, Markéta Cukrová a Monika Jägerová tvořily dobře sezpívané trio lesních žínek, Štěpánka Pučálková a Boris Prýgl nabídli v rolích Kuchtíka a Hajného vtipné kreace, i herecky naznačené.

V té souvislosti se celý projekt mohl aspoň do nějaké míry „režijně“ uchopit a sjednotit – když totiž Rusalka „oněměla“, odešla ze scény a Princ komunikoval s publikem… Divák si pak připadal spíš jako v nahrávacím studiu. A když už, docela by ho zajímala informace, co se zvukovým záznamem, který pořizoval Český rozhlas, bude, čili jestli vyjde nahrávka.

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

29. dubna 2024

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Už jsme to viděli. Pocit, který vzbuzuje Vedlejší produkt

28. dubna 2024  21:10

Premium Ukázkový příklad, proč divák při sledování premiérových českých krimiseriálů nabývá dojmu, že už to...

„Jsem z toho úplně hotová.“ Swift drží prvních 14 příček americké hitparády

30. dubna 2024  19:59

Americká popová hvězda Taylor Swift po vydání nového alba The Tortured Poets Department ovládla...

Nový festival na renesančním zámku. Litava park zve na Mig 21 i Ledeckého

30. dubna 2024

Na renesančním zámku Bučovice a přilehlé louce se poslední víkend v květnu bude konat festival...

RECENZE: Trojanovy Žáby budou těžkou konkurencí běžným agenturním představením

30. dubna 2024

Premium Putovní představení Žáby, tedy velké sólo Ivana Trojana, vlastně nabízí to nejlepší z Dejvického...

Festival ve Zlíně poctí Polívku či Bočana a předznamená olympiádu

30. dubna 2024  12:02

Zlín Film Festival, nejstarší přehlídka filmů pro děti a mládež na světě, nabídne v 64. ročníku 293...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...