Koncert orchestru Agon a Psích vojáků zazní s hlasem Topola ze záznamu

foto Vystoupení skupiny Psí vojáci v Mersey Music Clubu v Brně, 16. ledna 2013.

Praha - V premiéře zazní na koncertě v Divadle Archa 4. října hudba, kterou nahráli před 22 lety orchestr Agon a dnes již zesnulý muzikant a frontman kapely Psí vojáci Filip Topol. Deset skladeb z tehdy nahraného alba zazní s Topolovým hlasem ze záznamu a s živým doprovodem orchestru. ČTK o tom za organizátory informoval Honza Kristanov.

Spoluzakladatel Agonu Petr Kofroň si v roce 2001 z tehdy už z poměrně rozsáhlé diskografie Psích vojáků vybral 11 písní, které zaranžoval pro osmnáctičlenný orchestr. Topol byl bez klavíru, na který se při koncertech doprovázel, nejistý, proto se natočil nejprve celý orchestr a jeho sólový zpěv pak s pomocí playbacku.

Z celého alba tehdy zaznělo jen několik úvodních písní. Teprve nyní uslyší diváci kompletní provedení. Jedná se tedy o českou premiéru. V Arše se našly původní nahrané soubory, kde je Topolův hlas zachován ve zvláštních stopách. Na říjnovém koncertě tak zazní hlas Topola ze zvukového sampleru s doprovodem živého orchestru tak, jak to bylo v roce 2001.

Při tomto zvláštním večeru bude jako doprovodný program čtení Jáchyma Topola, který přečte Filipovu povídku Na zdraví, a Jakuba Gottwalda s pásmem textů připravených pro vzpomínkový večer, jenž se k desátému výročí Topolova úmrtí konal letos v červnu.

Na závěr organizátoři promítnou film P. V. O. režiséra Pavla Macháčka a kameramana Štěpána Bendy. Černobílý portrét kultovní trojice hudebníků v čele s Filipem Topolem, jehož úvahy o hudbě, ženách, inspiraci i publiku doprovázejí stejně jako jednotlivé skladby dlouhé jízdy kamery pražskými ulicemi, po eskalátorech či poloprázdné dálnici, je v druhém plánu také záznamem reality začátku 90. let.

Agon Orchestra (původně Agon Ensemble) vznikl v polovině 80. let v Praze jako platforma pro tehdy nastupující mladou generaci skladatelů a hudebníků, nespokojených se stavem provozování vážné hudby tehdejším hudebním establishmentem. V polooficiálních podmínkách uváděl kromě skladeb svých členů také v českých premiérách v Československu tehdy jinak nehrané zahraniční skladatele, jako jsou například John Cage, Philip Glass, Morton Feldman, Arvo Pärt, Steve Reich, Giacinto Scelsi nebo Karlheinz Stockhausen. Mezi svými příznivci šířil samizdatové nahrávky a publikace, věnované současné hudbě.

Po roce 1989 orchestr realizoval tematické projekty mapující současnou českou i světovou avantgardu od 60. let po aktuální tendence. Agon má za sebou přes 200 vystoupení v 15 zemích, vystupoval na mezinárodních festivalech soudobé hudby a vytvořil nahrávky pro rozhlasové, televizní a nahrávací společnosti.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2.05.2024 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je čtvrtek 2. května 2024

Očekáváme v 03:00 14°C

Celá předpověď