Irsko se rozloučilo s hudebníkem MacGowanem, na pohřbu byli prezident i Depp

foto Svíčka u fotografie irského zakladatele britské punkové a folkové kapely The Pogues Shane MacGowana, který zemřel 30. listopadu 2023. 

Dublin/Nenangh (Irsko) - Tisíce lidí se dnes v Dublinu přišly naposledy rozloučit se zesnulým irským hudebníkem Shanem MacGowanem. Průhledný pohřební vůz tažený čtyřmi černými koňmi projel ulicemi irské metropole, poté rakev zakrytá irskou vlajkou zamířila do 150 kilometrů vzdáleného města Nenangh, kde byl zakladatel britské punkové a folkové kapely The Pogues pohřben. Smuteční mše v místním kostele se dnes kromě rodiny zúčastnili mimo jiné irský prezident Michael D. Higgins, americký herec Johnny Depp nebo australský zpěvák Nick Cave.

Fotogalerie

Úmrtí MacGowana 30. listopadu oznámila jeho žena Victoria Mary Clarkeová. Jednomu z nejvýraznějších irských skladatelů a zpěváků, který byl známý také svými alkoholovými výstřelky a měl delší dobu podlomené zdraví, bylo 65 let.

Smuteční průvod v Dublinu dnes otvírala tradiční irská kapela Artane Band v modročervených uniformách. Se zpěvem se přidávali i MacGowanovi fanoušci, nejčastěji zněla vánoční skladba The Pogues Fairytale of New York, jíž byl MacGowan spoluautorem. Lidé stáli v ulicích na trase průvodu, jehož součástí bylo také auto s Clarkeovou. Fanoušci si přinesli irské vlajky, někteří si vyčesali punkové účesy nebo si vzali trička s MacGowanovou podobiznou.

 

Kostel Panny Marie Růžencové v Nenaghu byl během dnešní smuteční mše zcela plný a mezi stovkami účastníků pohřbu irské kulturní ikony nechyběl ani irský prezident Higgins. Mezi těmi, kdo pronesli smuteční řeči, byli bývalý lídr severoirské katolické strany Sinn Féin Gerry Adams a irský herec Aidan Gillen. Ze záznamu promluvil frontman kapely U2 Bono.

 

Během mše hudebníci včetně Nicka Cavea a Imeldy Mayové zazpívali některé MacGowanovy oblíbené písně. MacGowanův přítel Depp byl mezi těmi, kdo pomáhali předříkávat modlitby.

Bohoslužbu, kterou vedl kněz Pat Gilbert, živě přenášela televize. MacGowanův "syrový, pulzující, energický, zemitě oduševnělý projev nám dával naději a elán a touhu", řekl Gilbert.

Rakev se zpěvákem byla zasypána rudými růžemi a jeho přátelé a kolegové přinesli i věci, které měl rád včetně nahrávky skupiny Led Zeppelin, výtisku románu Plačky nad Finneganen od Jamese Joyce, DVD s filmem Kmotr a sošek Panny Marie a Buddhy. "Shane miloval všechna náboženství," vysvětlila vdova po zesnulém.

Už v 70. letech, tedy ještě před založením The Pogues, měl MacGowan svoji kapelu The Nipple Erectors. The Pogues byli na vrcholu slávy na přelomu 80. a 90. let, kdy vyprodávali koncerty po celém světě a objevovali se v televizních pořadech. V 90. letech, po vyhazovu od The Pogues, pak zpěvák vytvořil další formaci Shane MacGowan and The Popes. Později se k The Pogues vrátil.

Fanoušci i hudební kritici oceňovali vedle originální směsice stylů jeho nezaměnitelný chraplavý hlas a silné texty písní. Australský písničkář Nick Cave jej dnes označil za "nejlepšího autora písní své generace".

Vrcholní irští politici zase ve vzpomínkách na MacGowana hovoří o tom, že znamenitě vystihl ducha své rodné země. "Jeho slova spojovala Iry po celém světě s jejich kulturou a historií a tím nejpoetičtějším způsobem obsáhla tolik lidských emocí," uvedl irský prezident Michael Higgins. Podle premiéra Lea Varadkara MacGowan "krásně zachytil zkušenost Irů", zvláště těch žijících mimo svou zem.

"Nikdo nevyprávěl irský příběh tak jako Shane - příběhy emigrace, žalu, rozvratů, vykoupení, lásky a radosti," popsala vůdkyně nejsilnější irské republikánské strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová.

MacGowan se podílel také na nahrávce písně Perfect Day Loua Reeda pro charitativní akci Children in Need, která se dostala do čela britské hitparády a vydělala charitě více než dva miliony liber. Mezi jeho blízké přátele patřil americký herec Johnny Depp, který předloni i v Karlových Varech uvedl životopisný dokumentární film režiséra Juliena Templeho Hrnec zlaťáků: Pár drinků s Shanem MacGowanem.

Irský hudebník měl i kvůli svému nevázanému životnímu stylu již řadu let zdravotní problémy. Před deseti lety začal používat kolečkové křeslo poté, co si zlomil pánev. Legendy kolovaly o jeho totálně zkaženém chrupu, který mu před osmi lety nahradil sadou implantátů zubař, jenž nazval tuto operaci "zdoláním dentálního Everestu". Donedávna trávil několik měsíců v dublinské nemocnici kvůli virové encefalitidě, kterou u něj lékaři zjistili na sklonku loňského roku. 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 28.04.2024 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je neděle 28. dubna 2024

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď