Vydáno 19.01.2025 | autor: Šárka Blahoňovská
Pražský klub Bike Jesus hostil v sobotu překvapivě zábavný metalcorový večírek spojující břitký humor, zmínku o taneční legendě Scooter i mladou fanynku, která se v moshpitu utrhla ze řetězu tak moc, že se frontman hlavních hvězd večera začal bát o svou manželku a ratolesti. Další zastávky evropské šňůry kapel Siamese, Chaosbay a Cold Culture se mají na co těšit.
LIVE: Siamese do Bike Jesus přivezli nesnesitelnou lehkost bytí, humor i strach o život
Kapela Cold Culture skočila na turné na poslední chvíli, když původně avizovaní Black Gold museli svou účast zrušit z „neovlivnitelných zdravotních důvodů“. Nováčci představili skladby z dvou EP Afterthoughts a Low z roku 2023, přičemž zazněl i singl Deep End, vytvořený ve spolupráci právě se Siamese. Hostovačka Mirzy Radonjici ze Siamese na pódiu ale neproběhla, a tak si s písní museli Cold Culture naživo poradit sami. A zvládli to se ctí, stejně jako celou show a určitě i celé turné po Evropě. To je pro ně úplně prvním, našlápnuto ale mají hezky. A na jaké jiné kapele se „svézt“ než na kamarádech z rodné země? Frontman si dokonce během jedné písně odskočil i do moshpitu, za což se v metalové komunitě sbírají plusové body.
Berlínská formace Chaosbay, aktivní od roku 2012, se na českém pódiu ukázala poprvé, aby předvedla svůj „zábavný metalcore“, jak hudbu své kapely popsal frontman Jan Listing. Zazněly především novinky z alba ARE YOU AFRAID? Kromě eponymní skladby to byla ještě THE WAY TO HELL nebo DON'T KILL ME. Chaosbay si střihli naživo i Mediterranean, což je píseň proti rasismu, která vyšla v roce 2020 na albu Asylum. Ke zpěvu písně MANIAC IN THE MIRROR se na výzvu kapely přidali i fanoušci, již neměli příliš těžký úkol – totiž opakovat slovo „maniac“, kdykoliv z úst zpěváka zazní.
Vrcholem vystoupení Němců pak byl cover hitu Message in the Bottle od The Police. Nevím tedy, zda by to vrcholem nazvali i skalní fanoušci Stinga z řad boomerů, ale to teď nechme raději stranou. Ještě tu mám poznatek, že Listigův hlas zněl místy, jako když potká Brian Molko z Placebo Bjørna Alexandera Brema z Gothminister, u čehož bych tedy rozhodně chtěla být přítomna. A když vám ještě chlapci z Chaosbay v rámci pódiové prezentace skáčou unisono ze strany na stranu, je prostě rozkošné to pozorovat. Velmi rozkošné. Kytarista Alexander Langner si pak užil svou chvilku slávy, když se jako největší metalista v kapele stručně a negativně vyjádřil na adresu hip-hopu. Co na tom, když v pauzách mezi sety skupin hráli i Limp Bizkit, nu-metal se nepočítá!
Jakmile Siamese nastoupili na pódium Bike Jesus, přivezli s sebou nesnesitelnou lehkost bytí. Tedy aspoň to přímo prýštilo z osobnosti frontmana Mirzy Radonjici. Kapela na turné promuje aktuální album Elements, ale nezapomněla ani na starší skladby z desek Home (2021) nebo Super Human (2019). Právě loňská Elements si zasloužila pozornost širšího okruhu fanoušků metalcoru a podobých žánrů a já osobně ji považuji za jedno z nejlepších alb minulého roku. Zajímavé však bylo, že minimum lidí v sále znalo album Shameless, které Siamese vydali v roce 2017. Čeští fanoušci přitom měli možnost slyšet písně z něj naživo ještě v tomtéž roce, když Siamese předskakovali žánrově spřízněným Dead by April v pražském Futurum Music Baru. Kapela tak byla v trochu nezvyklé situaci, kdy „musela“ publikum učit starší kousky, jako jsou Cities nebo Soul & Chemicals.
Dalším nevšedním momentem bylo provedení singlu Rather Be Lonely naživo. Siamese z něj totiž zahráli jen část, zato přímo mezi lidmi. Intimnější verze písni celkem slušela, ale pokud patří mezi vaše nejoblíbenější a těšíte se na ten jeden breakdown, co se spustí zároveň s melodickým refrénem, prostě vás to zklame (ano, byl to můj případ). Naštěstí s dalšími skladbami se naživo neexperimentovalo, a tak si publikum pecky jako B.A.N.A.N.A.S., Vertigo nebo The Shape of Water užilo v plné parádě. Dánové své vystoupení zakončili přídavky v podobě skladeb This Is Not A Song, Sloboda a Ocean Bed.
Co do atmosféry to byl parádní večírek. Musím říct, že dlouho mě nikdo tak nebavil svými průpovídkami na pódiu, jako právě Mirza Radonjica. Během instrumentální části jedné skladby například vykřikl: „How much is the fish?“ a začal se smát tomu, jaká pitomost ho zrovna napadla. Asociaci s německými tanečními legendami Scooter se ale vlastně nelze divit, když Siamese používají tolik elektronických prvků. Dále zpěvák fanynce, která během přípravy na moshpit gesty naznačila, že někoho podřízne (alespoň tak to zpěvák interpretoval), řekl, že je sice „sexy monstrum“, ale vyděsila ho k smrti a teď se bojí o svou ženu a děti. Nutno dodat, že slečna měla kolem 150 centimetrů, takže by Mirza v případě sebeobrany nejspíš aspoň malou šanci na přežití měl.
Když pak na konci setu vokalista představoval kapelu, u sebe prohlásil, že sice vypadá jako drogový dealer, ale už to prý nedělá. U spoluhráče, který hraje na housle, zase s nadsázkou poznamenal, že vypadá, jako by měl autismus, ale není to pravda. Černý trapnohumor osazenstvo Bike Jesus uvítalo s nadšením a smálo se společně se šoumanem napódium. Ostatně do názvu klubu si Mirza také rýpl – poznamenal, že by ho nikdy nenapadlo, že bude hrát na místě, které má něco společného s Ježíšem. Nutno poznamenat, že jako uprchlík před válkou v Srbsku to možná nemyslel úplně z legrace.
Nechyběla ani slova díků směrem k pořadatelům Rock for People nejen za tento večer, jež pomohli uskutečnit, ale i za to, že je nepozvali přímo na festival. „Myslím, že byste to měli změnit,“ dodal se smíchem. A já to podepisuji – Siamese by to ve stanu moc slušelo!
Text: Šárka Blahoňovská, foto: Jiří Linhart
Témata: Siamese, Chaosboy, Cold Culture, metal, Bike Jesus
0,00