Earth mezi anděly a démony

11. leden 2011

Seattleský hudebník Dylan Carlson je světu známý hlavně ze dvou důvodů. Tím méně důležitým je to, že to byl právě on, kdo koupil Kurtu Cobainovi pušku, kterou se o pár dnů později zastřelil. Tím významnějším pak to, že od roku 1989 je lídrem experimentální drone metalové kapely Earth. Její šesté dlouhohrající album Angels of Darkness, Demons of Light I vychází u Southern Lord v únoru.

Poté, co se Earth po albu Pentastar z roku 1996 na dlouho odmlčeli (z důvodů Carlsonových drogových a jiných problémů), se opět vynořili po devíti letech s deskou Hex, která znamenala posun od předchozí minimalistické drone metalové produkce. Dříve často pouze dvoučlennou nahrávací sestavu Earth doplnila Carlsonova přítelkyně Adrienne Davies za bicími a několik dalších spoluhráčů a kapela do svého dřevního zvuku nečekaně vpustila ozvěny folku, country a obecně Americany. Fanoušci i kritika byli nadšeni a další, tři roky staré album The Bees Made Honey in the Lion's Skull na toto směřování „nových" Earth plynule navázalo. I aktuální Angels of Darkness, Demons of Light (s římskou jedničkou značící počátek zamýšlené ucelené série) se nese v podobném duchu.

Angels... má ovšem oproti zvukově poměrně opulentnímu Bees..., kde si mimo jiné zahostoval i slavný jazzový kytarista Bill Frisell a ke slyšení byl klavír, hammondky nebo wurlitzer, výrazně spartánštější podobu. Carlsonovu tentokrát jen velmi střídmě efektovanou kytaru opět podpírá jeho partnerka u bicích, členem kapely je nově basista Karl Blau (starý známý z Creepy Teepee) a cellistka Lori Goldston, která vystupovala s Nirvanou. Téměř nachlup hodinová deska byla zřejmě nahrána živě na jeden zátah, aspoň tak rozhodně působí a nejsou na ní slyšet žádné overduby.

02228904.jpeg

Skladby jsou pořád signifikantně dlouhé, repetitivní a ve velmi pomalém tempu, ale místo vazbení a tunových riffů starých Earth se na Angels... opět ocitáme uprostřed města duchů v jakémsi temném westernu. Kytarové party jsou spíš laděné do blues a minimálně v první půli desky kouzlí silnou atmosféru, i díky výrazným melodiím. Drobnou vadou na kráse je, že uvnitř jednotlivých kompozic najdeme jen malou dynamiku a vývoj. Napětí obstarávají spíš improvizované plochy violoncella, které opentlují opakující se kytarové figury.

Nejslabším místem Angels... je bohužel právě titulní, závěrečná skladba. Prvních několik minut z celkových dvaceti se atmosféricky proplétají tóny kytary, basy a cella, než se konečně vyloupne rytmus a začne předlouhý jam, u kterého je ale obtížné udržet pozornost, protože se příliš není čeho chytit. Skladba, bez které bych se na desce klidně obešel.

Jako celek je Angels of Darkness, Demons of Light I kvalitní položkou v diskografii Earth. Svého předchůdce asi nepřevyšuje, ale uvidíme, čím překvapí další pořadové číslo série, které je rovněž naplánováno na letošek.

autor: Robert Candra
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.